INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:59 | sobota | 27.07.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czwarty rozbiór Polski

Czas czytania: 5 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 lipca

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia Ukraińcy z OUN-UPA i wspierająca...

Koniecznie przeczytaj

23 sierpnia 1939 r.

To wydarzenie nie miało miejsca w Polsce, ale dotyczyło Polski i przypieczętowało tragiczny los Polski na następne dziesięciolecia. Jego skutki odczuwamy do dziś, a jego sprawcy nigdy za nie w najmniejszym stopniu nie odpowiedzieli.

- reklama -

Formalnie Adolf Hitler nienawidził komunistów i zwalczał ich na wszelkie sposoby. Miał ku temu swoje powody i nie życzył sobie komunistów w swoim kraju. Co innego polityka międzynarodowa. Już od lat dwudziestych Niemcy, pozbawione Traktatem Wersalskim prawa do rozbudowy armii, prowadziły tajną współpracę z bolszewicką Rosją. Nie zmieniło się to po objęciu władzy w Związku Sowieckim przez Stalina. Sam Stalin, dzięki świetnie zorganizowanej siatce szpiegowskiej, wiedział, co dzieje się w Niemczech i nie wierzył, że uda się je zatrzymać polityką ustępstw. Nie miał też zamiaru brać udziału w wojnie, co do wybuchu której nie miał złudzeń.

Pakt

22 sierpnia 1939 poinformowano, że rząd III Rzeszy i rząd sowiecki doszły do porozumienia w sprawie podpisania paktu o nieagresji. Pakt, będący kontynuacją niemiecko-sowieckiego paktu z Rapallo z 1922 r., został podpisany 23 sierpnia 1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych obu państw – Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa, którzy w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

- reklama -

Chociaż sam pakt był ważny i oficjalnie – zaskoczył międzynarodową opinię publiczną, najważniejszy był w nim „najściślej tajny” protokół dodatkowy określający podział „sfer wpływów” obu mocarstw w Europie Środkowowschodniej i Południowo-wschodniej.

Pakt przewidywał, że kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR.

Ponadto, Niemcy i ZSRS pomimo zawartych wcześniej z Polską układów o nieagresji, zaplanowały w nim rozbiór terytorium Rzeczpospolitej. Miał on nastąpić „w drodze przyjacielskiej zgody” mniej więcej „wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu”.

- reklama -

Niemcy dostawali Wolne Miasto Gdańsk oraz Litwę.

Ponadto pakt przewidywał ścisłą współpracę gospodarczą pomiędzy oboma krajami. Jeszcze przed podpisaniem paktu  Ribbentrop-Mołotow obie strony podpisały radziecko-niemiecką umowę handlową (1939), którą przedłużono w roku 1940. W ramach różnych umów w latach 1940–1941 Niemcy otrzymały od ZSRR: 2,7 mln t złomu metali kolorowych, 2,0 mln t produktów naftowych, 1,5 mln t ziarna zbóż, 1,2 mln t wyrobów walcowanych, 1,5 mln m³ drewna, 350 tys. t miedzi, 280 tys. t manganu, 100 tys. t bawełny, 42 tys. t chromu, 30 tys. t surowca kauczukowego. Można więc powiedzieć, że Stalin udzielił Hitlerowi wszechstronnej pomocy. W drugą stronę to nie działało. Z jednym wyjątkiem – eksterminacji narodu polskiego, ustalonej w czasie wspólnych konferencji Gestapo i NKWD i realizowanej nawet gdy Niemcy i Związek Sowiecki weszły w stan wojny.

Tylko Polacy

Podkreślić trzeba, że o tajnym załączniku do Paktu nie wiedziała tylko Polska. Stany Zjednoczone wiedziały o nim już 24 sierpnia 1939 r. przed południem, czyli w ciągu kilkunastu godzin. Tę informację Amerykanie zaraz przekazali Brytyjczykom. Francuzi uzyskali informację o tajnym załączniku ze swoich źródeł. Przekazał je do Paryża już 25 sierpnia po południu ambasador w Berlinie Robert Coulondre, uzyskawszy informacje z otoczenia Hansa Lammersa, ówczesnego szefa Kancelarii Rzeszy. O tajnym załączniku wiedzieli także Włosi. nformacje o postanowieniach paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczących krajów bałtyckich nadspodziewanie szybko stały się znane w Tallinnie i Rydze. Już 26 sierpnia wiedział o nich szef wywiadu estońskiego ppłk Richard Maasing oraz poseł łotewski w Berlinie Edgars Krieviņš (Edgar Kreewinsch). Do końca nie wiedział o nim tylko polski rząd. Ani Francuzi, ani Brytyjczycy nie przekazali informacji polskim władzom, świadomie je zatajając. 25 sierpnia w Londynie Edward Wood, 1. hrabia Halifax razem z Edwardem Bernardem Raczyńskim podpisali układ o pomocy wzajemnej między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (polsko-brytyjski układ sojuszniczy).

Jeszcze jedna konferencja  

O dziwo, informacje o istnieniu tajnego załącznika dotarły do polskich mediów. 30 sierpnia 1939 roku Kurier Poznański nr 394 powołując się na „wiadomości ze źródeł jak najwiarygodniejszych” w artykule zamieszczonym na stronie 2 pt. „Tajne artykuły paktu moskiewskiego. Jest ich trzynaście – ustępstwa na całej linii Berlina na rzecz Moskwy” poinformował swoich czytelników o fakcie istnienia załącznika do paktu. Wskazywał on jednocześnie na jego tajność.

Nawet to nie zwróciło uwagi polskiego rządu, ani słynnej „dwójki”, która chyba „przespała” sprawę. Kierownik samodzielnego referatu „Rosja” w Oddziale II Sztabu Głównego ppłk dypl. Olgierd Giedroyć oświadczył przed komisją badającą na emigracji przyczyny klęski wrześniowej, że o podpisaniu sowiecko-niemieckiego paktu dowiedział się z sowieckiej prasy. Nigdy nie udało się wyjaśnić, jak to się stało, że polski rząd był tak naiwny w sprawie paktu, jak i gwarancji brytyjskich i francuskich.

Konsekwencją paktu było także wstrzymanie działań Wielkiej Brytanii i Francji pomimo formalnego wypowiedzenia wojny Niemcom. Wiadomo, że na konferencji w Abbeville 12 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania postanowiły, że oba kraje nie udzielą Polsce pomocy militarnej i nie podejmą żadnych działań zbrojnych przeciwko Niemcom. Na tę decyzję czekał Stalin, który dopiero poznawszy dzięki swoim agentom jej ustalenia, uderzył na Polskę. Los Rzeczpospolitej został przypieczętowany.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx