We Wrocławiu wybuchła afera pralkowa. Niemiecki koncern podarował potrzebującym Polakom sprzęt, ale nie zgodził się na jego poświęcenie.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta uruchomiło we Wrocławiu Pralnię Społecznie Odpowiedzialną. W tym miejscu potrzebujący mogli bezpłatnie uprać swoje ubrania.
Sprzęt i proszki do prania postanowili sfinansować Niemcy. Firma Henkel przekazała sprzęt i środki czystości, ale nie zgodziła się na poświęcenie nowego budynku przez biskupa.
W odpowiedzi Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta postanowiło oddać podarowane pralki i proszki do prania.
Niemiecka firma Henkel wydała oświadczenie w sprawie incydentu z pralnią.
„W dniu 20 stycznia br. we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego 15 odbyła się uroczystość otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej oferującej pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Jest to wspólna inicjatywa firmy Henkel Polska, Fundacji Społecznie Bezpieczni, Stowarzyszenia Pomocy “Akson” i Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta” – czytamy w komunikacie.
Dalej Henkel podkreśla, że firma wyraża ubolewanie co do zaistniałej sytuacji. “Pragniemy oświadczyć, iż jest nam bardzo przykro z powodu późniejszych kontrowersji co do uzgodnionej między stronami formuły i programu wydarzenia” – zaznaczono.
Jak tłumaczy spółka, do zdarzenia doszło na skutek “głębokiego organizacyjnego nieporozumienia”. Henkel dodaje przy tym, że dla całej firmy nadrzędną wartością jest dobro podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta i w dalszym ciągu pragnie kontynuować współpracę w ramach projektu.
Jak relacjonuje Polsat News Niemcy nie chcieli, by budynek poświęcił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, a wręcz pojawił się głosy, że hierarcha został wyproszony przez przedstawicieli koncernu. To jednak zdementowała później kuria.
“Ubolewamy, że restrykcyjne wymagania ze strony potencjalnych darczyńców nie były sprecyzowane przed podpisaniem porozumienia w tej sprawie. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się urażeni niezręczną sytuacja zaskakująca także dla Towarzystwa Pomocy. Tuż przed rozpoczęciem wydarzenia dowiedzieliśmy się, że ks. biskup może zabrać głos w oficjalnej części wydarzenia, ale nie ma zgody na obrzęd poświęcenia miejsca pracy i pomocy ubogim. W zaistniałej sytuacji ks. biskup opuścił zgromadzenie, uważając, że rola asystenta kościelnego jest w pierwszej kolejności obrzęd liturgiczny, nie przemówienie do zebranych” – podkreślono z kolei w oświadczeniu wydanym przez Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta.
Brawo! Słusznie. Od szatana który boi się wody święconej niczego się nie przyjmuje, bo to też jest zło i przyniesie Zło. Do tej pory żyliśmy bez ich fałszywych darów i dalej żyć będziemy.
Z wikipedi..
Koncernowi Henkel początek dało rodzinne niemieckie przedsiębiorstwo założone w Düsseldorfie, w 1876 roku. Podczas II wojny światowej Henkel korzystał z pracy robotników przymusowych.
Polecam firmę Swonco, ma świetne produkty. Jest to firma produkująca produkty ekologiczne. Trzeba zamawiać tylko przez net, ale to dla mnie nie problem. Warto kupować zamiast produktów firmy Henkel, która boi się święconej wody!