Twórcy internetowi zostaną obłożeni nowym podatkiem. Beneficjentem będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Rząd Mateusza Morawieckiego postanowił nałożyć na nas kolejny podatek. Tym razem uderzy on w twórców internetowych.
Chodzi o wszystkie osoby, które publikują treści na platformach społecznościowych (np. YouTube, czy Instagram) i na nich zarabiają. Nowy podatek nie uderzy tylko w starych wyjadaczy, ale również początkujących autorów.
Nowy podatek wyniesie 1,5 proc. zarobków. Pieniądze z tego podatku mają trafić do państwowego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Najpóźniej do 1 lutego 2022 roku osoby, które publikują filmy m.in. na platformie YouTube muszą złożyć wniosek o wpis do wykazów dla dostawców VSP i VOD. O nowym obowiązku poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
„Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz dostawcy platform udostępniania wideo prowadzący działalność w dniu 1 listopada 2021 r., są obowiązane do zgłoszenia usług do wykazu Przewodniczącego KRRiT do dnia 1 lutego 2022 r.” – napisała w komunikacie KRRiT.
Rada poinformowała, że twórcy wideo muszą dokonać zgłoszenia „nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia udostępniania publicznego audiowizualnej usługi medialnej na żądnie/dostarczania platformy”.
Zgodnie z art. 4 pkt. 6a Ustawy o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 roku „audiowizualną usługą medialną na żądanie jest usługa medialna świadczona w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, polegająca na publicznym udostępnianiu audycji audiowizualnych na podstawie katalogu ustalonego przez podmiot dostarczający usługę”.
Jeśli więc twórcy zamieszczający swoje wideo np. na platformie YouTube spełniają powyższe warunki, ich materiały mogą być uznane za audiowizualne usługi medialne na żądanie.
Źródła: radiozet.pl/lexlege.pl