Podatek od twórców internetowych to kolejna forma ograbiania kreatywnych Polaków. Konfederacja domaga się wycofania nowego podatku.
Zamiast opodatkować wielkie koncerny internetowe, ofiarami KRRiT padli kreatywni ludzie, którzy korzystają z ich platform.
Nowy podatek dla twórców internetowych to absurd! Płacą oni już bowiem podatek dochodowy.
Niemniej władza chce, aby dzielili się oni zyskami, a pieniądze trafiać mają do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To potworek stworzony w 2005 roku, dofinansowujący (naszymi pieniędzmi!) wątpliwej jakości dzieła, które nie mają szansy na komercyjny sukces.
Zdaniem Konfederacji nowy podatek „dla youtuberów” to skandal, a na dodatek wprowadzany jest nielegalnie. Mec. Michał Wawer zauważył, że urzędnicy „wprowadzają podatki w drodze komunikatu na stronie internetowej”.
– Jeżeli będziemy się zgadzać na zmienianie podatków w taki sposób, to żaden Polak nie będzie pewny, czy kiedyś dnia do jego domu nie zapuka urzędnik PiS-u lub Platformy i nie stwierdzi, że „o! To teraz jest opodatkowane” – podkreślił prawnik.
– Właśnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sobie wymyśliła, że również jest taki ciałem, które może narzucać dodatkowe podatki – dodał poseł Artur Dziambor.
– Dodatkowa rzecz, która samych youtuberów odstrasza, to jest konieczność spisania się. Konieczność wyspowiadania się w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. I tutaj wpadają w tę zasadę, którą sobie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sama wymyśliła – wszyscy youtuberzy, zarówno ci, którzy mają miliony subskrybentów i ogromną oglądalność, jak i taki malutki żuczek jak ja, który ma tych subskrybentów kilka tysięcy i oglądalność na poziomie najbliższych znajomych (…). Wszyscy musimy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji się zgłosić ponieważ popełniamy zbrodnię polegającą na tym, że posiadam kanał na YouTubie, który przynosi jakikolwiek dochód – podkreślił.
– Takiej kontroli być nie powinno. Takiego prawa być nie powinno. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała sobie prawa, których nie ma i będziemy to w tym momencie odpowiednio prostowali – zapowiedział poseł Dziambor.
Abonament RTV już 6 lat jest znoszony i nadal trzeba płacić.