Nakaz aresztowania Putina?

  2
  565
  Carla del Ponte, fot. Twitter

  Jeśli Międzynarodowy Trybunał Karny znajdzie dowody na popełnione zbrodnie wojenne, to śledztwo po prostu musi „iść w górę łańcucha dowodzenia, aż dotrze do tych, którzy podejmowali decyzje”. Aż do Putina, którego trzeba ścigać jako zbrodniarza w każdym zakątku świata.

  Zachodni politycy rozkładają więc ręce i biadolą, że Władimir ich oszukał, ogłaszają wyrazy potępienia, zapowiadają sankcje i nadal handlują z Rosją. Jest jednak cień nadziei – najpierw Senat USA wprost uznał Putina za zbrodniarza wojennego, a teraz o krok dalej poszła Carla Del Ponte, była prokurator generalna trybunałów ONZ ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii i Rwandzie. W wywiadzie dla szwajcarskiej gazety „Le Temps” wezwała do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. – Putin jest zbrodniarzem wojennym – powiedziała wprost.

  Putin jest zbrodniarzem

  Prawniczka wie, co mówi, bowiem to ona nadzorowała śledztwa ONZ w Rwandzie i byłej Jugosławii. Oglądała więc skutki zbrodni wojennych i może porównać tamte do popełnianych dziś na Ukrainie przez Rosjan. Stwierdziła, że ​​na Ukrainie popełniono „oczywiste zbrodnie wojenne”. Za szczególnie szokujące uznała informacje o masowych grobach. Pokreśliła, że przecież do tych grobów zostały wrzucone ciała ludzi, których bliscy nie widzą, co się z nimi stało. – To jest niedopuszczalne – powiedziała.

  Jako inne zbrodnie wojenne, popełnione przez Rosję na Ukrainie, określiła ataki na ludność cywilną, niszczenie budynków cywilnych i wyburzanie całych wiosek. Co ważne – śledztwo na Ukrainie byłoby o tyle łatwiejsze niż w Jugosławii, że Ukraina zażądała jego przeprowadzenia. Dowody cały czas są gromadzone, a obecny prokurator generalny Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan odwiedził Ukrainę w zeszłym miesiącu.

  Śledztwo „w obie strony”

  I chociaż ostatnio „eksperci” mówili, że postawienie samego Putina przed Trybunałem Karnym i osądzenie go jako zbrodniarza, będzie bardzo trudne, Ponte, jest innego zdania. Mówi wprost, że jeśli MTK znajdzie dowody na popełnione zbrodnie wojenne, to śledztwo po prostu musi „iść w górę łańcucha dowodzenia, aż dotrze do tych, którzy podejmowali decyzje”. W ten sposób Putin będzie musiał zostać uznany za zbrodniarza, ścigany międzynarodowym listem gończym i osądzony. To nic, że dziś wydaje się to całkowicie niemożliwe, chociażby dlatego, że Putin nie ma zamiaru opuszczać Rosji.

  – Nie można odpuścić. (…) Kiedy rozpoczęło się śledztwo w sprawie Slobodana Miloszevicia, nadal był prezydentem Serbii. Kto by wtedy pomyślał, że pewnego dnia zostanie osądzony? Nikt – zauważyła Carla Del Ponte i wezwała do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Władimira Putina już teraz.

  Zauważyła jednak, że nie można rozpoznawać sprawy jednostronnie i koniecznie sprawdzić należy także doniesienia o rzekomym torturowaniu niektórych rosyjskich jeńców wojennych przez siły ukraińskie oraz przeprowadzić śledztwo w tym kierunku. Nie może być zgody na żadne zbrodnie wojenne.

  - reklama -
  Subskrybuj
  Powiadom o

  2 komentarzy
  oceniany
  najnowszy najstarszy
  Wbudowane informacje zwrotne
  Zobacz wszystkie komentarze
  Przytomny
  04.04.2022 08:35

  Jakby Putin czytał wiadomości na tej śmiesznej stronce, to by się nieźle uśmiał 🤣

  alice
  06.04.2022 02:25

  🔥👄 Dziewczyny na seks w Twoim mieście – only4you.site