INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:37 | sobota | 27.07.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Wezwał go Pan – zmarł ks. prałat Roman Kneblewski

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 lipca

Bestialski mord tysięcy Polaków przez herojów Ukrainy

11 lipca 1943 Krwawa niedziela 11 lipca 1943 r. była kumulacją ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach. Tego dnia Ukraińcy z OUN-UPA i wspierająca...

Koniecznie przeczytaj

W Wielką Środę Diecezja Bydgoska poinformowała o śmierci ks. prałata Romana Kneblewskiego, wybitnego duchownego, znanego z gorącego patriotyzmu i działalności, szczególnie wśród młodych ludzi.

Ks. Roman Kneblewski jako duchowny pracował w parafiach św. Jadwigi Królowej (1988-1990) oraz św. Marcina i Mikołaja (1990-1992). Był proboszczem parafii: św. Doroty w Strzałkowie (2000-2003), Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim (2003-2007), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim (2007-2010) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (2010-2019). W 2019 roku, po licznych atakach lewackich środowisk, na podstawie kuriozalnych zarzutów, został zmuszony do odejścia na wcześniejszą emeryturę.

- reklama -

Jako kapłan podejmował szereg aktywności, szczególnie bolących lewackie środowiska, m.in. w latach 1991-2000 był dyrektorem I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy (mieszkając w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Założona przez ks. prałata szkoła przodowała w rankingach najlepszych niepaństwowych liceów w Polsce. Ksiądz Kneblewski przyciągał też młodzież ze środowisk narodowych, co stało się kolejnym powodem licznych ataków na niego, w czym wyspecjalizowała się szczególnie “Gazeta Wyborcza”. Ataki te doprowadziły do nałożenia na księdza Kneblewskiego zakazu publicznych wypowiedzi i aktywności w mediach społecznościowych. Zakaz został zdjęty dopiero w tym roku.

Mało osób wie, że w czasach PRL ksiądz Kneblewski, jeszcze przed wstąpieniem do seminarium duchownego, był działaczem opozycji antykomunistycznej, a on sam zazwyczaj skromnie pomijał tę część swojego życiorysu. Niewiele też osób wie, że przed wstąpieniem do seminarium duchownego ukończył filologię angielską, pracował na uczelni i na tym wydziale rozpoczął pisanie doktoratu. Ukończył też historię sztuki, po czym zostawił karierę naukową dla stanu duchownego. Doktorat dokończył już będąc w seminarium. Wielokrotnie zabierał głos w ważnych sprawach dla Polski, propagując historię Rzeczpospolitej i podkreślając wielkość Polski, za co był atakowany przez lewackie środowiska i szanowany przez środowiska narodowe.

To jest moje życie duszpasterskie, mój świat.  Ja chcę walczyć. Jestem typem wojownika, a Kościół jest Kościołem walczącym. Ale to ma być walka ze złem, z grzechem, z diabłem, a nie z moim biskupem. – powiedział ks. Kneblewski w mediach społęcznościowych po zdjęciu zakazu. W ostatnich miesiącach rozpoczął pracę nad autobiografią. Miała być opowieścią o jego życiu, przejściach i poglądach. Widocznie jednak bardziej był potrzebny tam, w górze niż tu. I tuż przed Świętem Zmartwychwstania wezwał go Bóg.

- reklama -

O uroczystościach pogrzebowych Diecezja Bydgoska będzie informować.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Synowie Mitteleuropy

Z zamieszczonego przez rodzinę śp. Jerzego Stuhra nekrologu nie dowiadujemy się, synem której Mitteleuropy był zmarły artysta? W każdym razie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx