INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:05 | niedziela | 02.10.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Andrzej Duda i prezydenci Litwy, Łotwy oraz Estonii ostrzegają Łukaszenkę

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

2 października

Ostatni Piastowic

30 września 1089 r. Polacy lubią się szczyć, że w historii nie mieli królobójców. Cóż nie jest to do końca prawda. Już pierwsi władcy mieli...

Koniecznie przeczytaj

Prezydent Rzeczpospolitej wraz z przywódcami trzech Republik Bałtyckich we wspólnym oświadczeniu ostrzegli białoruskiego dyktatora przed stosowaniem represji. Andrzej Duda zaproponował rozpoczęcie dialogu pomiędzy władzą i społeczeństwem z polsko-bałtyckim pośrednictwem.

– Przywódcy czterech europejskich państw ostrzegają Łukaszenkę przed represjonowaniem własnych obywateli – pod takim tytułem agencje informują o wspólnym oświadczeniu prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

– Wzywamy do zakończenia przemocy i poszanowania fundamentalnych swobód, praw człowieka, włącznie ze wolnością słowa, środków masowego przekazu, zgromadzeń i przestrzeganiem bezpieczeństwa dziennikarzy – czytamy w czterostronnym komunikacie.

- reklama -

Autorzy oświadczenia wzywają Aleksandra Łukaszenkę do oswobodzenia wszystkich zatrzymanych uczestników protestów i zaprzestania nowych aresztowań. Ponadto apelują do dyktatora o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów ze społeczeństwem obywatelskim, w tym opozycją polityczną.

Prezydenci czterech państw sąsiadujących z Białorusią uważają za niezbędną organizację „okrągłego stołu” w sprawie warunków pokoju społecznego. – Tylko jeśli władze białoruskie wypełnią takie postulaty, droga współpracy ze społecznością międzynarodową pozostanie otwarta. Izolacja nie jest ścieżką rozwoju i przyszłości żadnego narodu – czytamy w oświadczeniu podpisanym, m.in. przez Andrzeja Dudę.

Według światowych agencji, oświadczenie prezydentów RP i Republik Bałtyckich jest ważnym głosem politycznym wzmacniającym nacisk europejskiej opinii publicznej na białoruskiego dyktatora.

- reklama -

O możliwości wprowadzenia sankcji w odwecie za represje władze w Mińsku uprzedziły również Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Czy Lewandowski założy na ramię opaskę gejowską, ukraińską czy jeszcze inną? 

Mistrzostwa jeszcze się nie zaczęły, a już wywołały kontrowersje. Poszło o opaski kapitańskie. Część drużyn ogłosiła, że ich kapitanowie...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx