Prezydent Turcji zadecydował o przekazaniu kolejnej świątyni chrześcijańskiej na meczet. Chodzi o cerkiew Chrystusa Zbawiciela w Stambule z unikalnymi freskami wpisanymi przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego.
– Prezydent Turcji nie ograniczył się przerobieniem katedry Mądrości Bożej na meczet – informuje Deutsche Welle. Recep Tayyip Erdoğan kolejnym dekretem przekazał muzułmanom dawną cerkiew obrządku wschodniego.
Chodzi o jeden z najstarszych kościołów i zabytków chrześcijaństwa na świecie, wybudowany w XI w. klasztor i świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. Ze względu na cenne freski cerkiew została wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.
Jak przypomina Deutsche Welle w XV w. po zdobyciu Konstantynopola przez Turków świątynia położona niedaleko Złotego Rogu w Stambule, czyli na granicy Europy i Azji została przerobiona na meczet. W 1945 r. rząd turecki utworzył tam muzeum sztuki wschodniochrześcijańskiej, od tej pory licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata.
Obecnie decyzją tureckiego prezydenta unikalny zabytek ponownie został oddany muzułmanom do celów religijnych. Ze względu na zmianę przeznaczenia w sieciach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć fresków i wpisów użytkowników zaniepokojonych dalszym losem unikalnej świątyni.
Na dyskryminację tureckich chrześcijan zareagował prawosławny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Duchowny oświadczył, że kościół Chrystusa Zbawiciela jest jednym z najważniejszych obiektów chrześcijańskich, dlatego nie powinien należeć do „bezpośrednich właścicieli” tylko do całej ludzkości.