INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

14:51 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Francja: sytuacja epidemiczna jest krytyczna

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Przewodniczący Rady Naukowej doradzającej rządowi Francji w walce z epidemią koronawirusa Jean-Francois Delfraissy oświadczył w środę, że sytuacja sanitarna we Francji jest krytyczna. Ocenił, że realnie dochodzi do ok. 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie.

“Sytuacja jest trudna, wręcz krytyczna” – ocenił Delfraissy w poniedziałek w wywiadzie dla radia RTL.

- reklama -

Przewodniczący Rady Naukowej szacuje, że dziennie dochodzi realnie do około 100 tys. zakażeń koronawirusem; licząc również przypadki niezdiagnozowane i bezobjawowe.

“Spodziewaliśmy się, że będzie druga fala. (…) Z drugiej strony sami jesteśmy zaskoczeni brutalnością tego, co dzieje się przez ostatnie 10-15 dni, być może w połączeniu z ochłodzeniem i faktem, że ten wirus jest stosunkowo wrażliwy na klimat” – zaznaczył naukowiec.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem, że w ciągu poprzedniej doby stwierdzono 52 010 nowych infekcji koronawirusem.

- reklama -

“Ten wirus jest bardzo trudny” – kontynuował szef Rady Naukowej. „Ta druga fala okaże się prawdopodobnie silniejsza niż pierwsza” – dodał.

Podkreślił, że oddziaływanie epidemii na system opieki zdrowotnej będzie szczególnie widoczny w ciągu najbliższych trzech tygodni, zwłaszcza na poziomie oddziałów intensywnej terapii.

“Wielu naszych współobywateli nie zdaje sobie jeszcze sprawy, co nas czeka; jest to tak trudne do zaakceptowania, że mogę to zrozumieć” – podsumował Delfraissy.

- reklama -

“Skutki wprowadzenia godziny policyjnej będą odczuwalne dopiero w środku tygodnia” – ocenił z kolei epidemiolog Pascal Crepey z Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego.

“W tej chwili nie można powiedzieć, czy efekt godziny policyjnej będzie wystarczająco silny, aby przełamać tę dynamikę (rozprzestrzeniania się koronawirusa) i odwrócić krzywą” – dodał Crepey.

Komentatorzy analizujący dane sanitarne zastanawiają się, czy dojdzie do dalszych ograniczeń. Takiego rozwiązania nie wykluczają również szefowie francuskich regionów. m.in Grad Est czy Ile-de-France.

21 merów poprosiło o pomoc wojsko w związku z trudną sytuacją epidemiczną w ich gminach.

„Prosimy państwo i rząd o udzielenie wyjątkowej pomocy doraźnej na naszych terytoriach, aby zaradzić brakowi pracowników służby zdrowia (…) wyczerpanych i dotkniętych Covid-19. Prosimy o pomoc identyczną z tą, jaka została udzielona wiosną ubiegłego roku regionowi Miluzy” – napisali w liście wysłanym do prefekta departamentu Loary merowie związku międzygminnego Pays du Gier.

Współczynnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, który wynosi obecnie 338 we Francji, w Loarze osiągnął 919.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx