INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:57 | piątek | 29.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Pogoda nie ma znaczącego wpływu na rozprzestrzenianie się COVID-19

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

Temperatura i wilgotność powietrza nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – wykazało najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (USA).

Związek między pogodą a COVID-19 jest skomplikowany. Na początku pandemii pokładano duże nadzieje w tym, że upalne, letnie temperatury ograniczą rozprzestrzenianie się choroby. Pogoda wpływa bowiem na środowisko, w którym koronawirus musi przetrwać, żeby zainfekować nowego żywiciela, a jednocześnie silnie wpływa na ludzkie zachowania: sprzyja wyjazdom, spotkaniom i rozluźnieniu reżimu sanitarnego.

- reklama -

Najnowsze badanie prowadzone przez naukowców z Teksasu rzucają nieco światła na to, jaka jest faktyczna rola pogody w szerzeniu się zakażeń koronawirusem. Okazuje się, że niewielka.

Oznacza to, że niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest gorąco czy zimno, przenoszenie się COVID-19 z jednej osoby na drugą zależy prawie wyłącznie od ludzkich zachowań.

„Wpływ pogody jest niewielki. Dużo większe znacznie mają inne czynniki, np. nasza mobilność – tłumaczy prof. Dev Niyogi, który kierował badaniami. – Pod względem znaczenia dla rozprzestrzeniania się pandemii pogoda jest na jednym z ostatnich miejsc”.

- reklama -

Na potrzeby badania pogodę zdefiniowano jako „równoważną temperaturę powietrza”, czyli wartość, która łączy w sobie temperaturę i wilgotność. Naukowcy prześledzili, w jaki sposób wartość ta kształtowała się w czasie rozprzestrzeniania się wirusa na różnych obszarach w okresie od marca do lipca 2020 roku. Stworzyli kilka osobnych analiz: dla całych krajów, poszczególnych stanów oraz dla całego świata.

Jednocześnie badacze przyjrzeli się korelacji pomiędzy zakażeniami a zachowaniami ludzi, wykorzystując dane z telefonów komórkowych do badania nawyków związanych z podróżowaniem. Zadbali o to, aby żadne różnice populacyjne nie wypaczyły wyników.

Okazało się, że pogoda nie miała prawie żadnego wpływu na szerzenie się zakażeń. W porównaniu z innymi czynnikami, względne znaczenie pogody było mniejsze niż 3 proc. Nie udowodniono, aby jakikolwiek rodzaj pogody sprzyjał albo hamował rozprzestrzenianie się SARS-Cov-2.

- reklama -

Zupełnie inaczej wyglądały dane dotyczące wpływu ludzkich zachowań na pandemię. Podróże oraz spędzanie czasu poza domem były dwoma głównymi czynnikami przyczyniającymi się do wzrostu przypadków COVID-19: ich względne znaczenie wynosiło odpowiednio ok. 34 proc. i 26 proc. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się: populacja i gęstość zaludnienia: odpowiednio 23 i 13 proc.

„Nie powinniśmy myśleć problemie COVID-19 jako o czymś napędzanym pogodą czy klimatem – uważają autorzy badania. – Przede wszystkim trzeba zachować osobiste środki ostrożności i być świadomym prawdziwych czynników sprzyjających zakażeniom”.

Naukowcy dodają, że wcześniejsze przypuszczenia dotyczące wpływu pogody na koronawirusa były w dużej mierze oparte na badaniach przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych na pokrewnych wirusach. Tymczasem ich najnowsze badanie ilustruje rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w rzeczywistych społecznościach ludzkich.

„Laboratorium to nadzorowane środowisko i trudno jest przeskalować je na prawdziwe warunki” – mówią.

Wyniki badania opublikowano na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health” (http://dx.doi.org/10.3390/ijerph1721784) (PAP)

kap/ zan/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kiedy szczur na obiad?

Nie ustają próby zmuszenia ludzi do przerzucenia się na dietę robaczaną. A ponieważ ona z jakiegoś powodu nie zyskuje...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx