INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:48 | piątek | 29.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czym chcą się szczepić Polacy? Wyniki sondażu dają do myślenia

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

Gdyby była możliwość wyboru szczepionki przeciw COVID-19, najwięcej Polaków – 41,7 proc. wybrałby preparat Pfizera, a najmniej AstraZeneki – 4,8 proc.; 25 proc. badanych w ogóle nie zamierz się zaszczepić – wynika z sondażu SW Research dla “Rzeczpospolitej”.

W sondażu zapytano respondentów o to, którą szczepionkę wybraliby, gdyby mieli taką możliwość. Wskazano sześć możliwości odpowiedzi: AstraZeneca; Pfizer/Biontech; Moderna; Johnson&Johnson lub: rodzaj szczepionki jest dla mnie obojętny oraz nie zamierzam szczepić się na COVID.

- reklama -

Najwięcej badanych – 41,7 proc. wskazało, że zaszczepiłoby się szczepionką firmy Pfizer; 10,8 proc. badanych wskazało, że rodzaj szczepionki jest im obojętny. Chęć zaszczepienia się preparatem Moderny wskazało 9 proc. natomiast preparatem Johnson&Johnson – 8,7 proc. Szczepionkę AstraZeneca wybrałoby 4,8 proc. badanych.

25 proc. wskazało natomiast, że w ogóle nie zamierza się szczepić przeciw COVID-19.

Według badania, szczepionka Pfizer jest chętniej wybierana przez kobiety (46 proc. vs mężczyźni 36 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (48 proc. vs osoby w wieku do 24 lat: 33 proc.), z wykształceniem wyższym (46 proc. vs z zasadniczym zawodowym 25 proc.). Najmniej chętne do zgłoszenia się na szczepienie są osoby z wykształceniem podstawowym/ gimnazjalnym (40 proc. tych osób nie zamierza się szczepić w ogóle).

- reklama -

Szczepionka Moderny ma stosunkowo najwięcej zwolenników wśród osób z dochodem powyżej 5000 zł (15 proc. wskazań w tej grupie), a szczepionka AstraZeneca wśród osób z dochodem poniżej 1000 zł (9 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 maja na grupie 800 internautów powyżej 18. roku życia. (PAP)

mzd/ itm/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Wezwał go Pan – zmarł ks. prałat Roman Kneblewski

W Wielką Środę Diecezja Bydgoska poinformowała o śmierci ks. prałata Romana Kneblewskiego, wybitnego duchownego, znanego z gorącego patriotyzmu i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx