INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

21:24 | czwartek | 02.02.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Tarcza antykryzysowa na trzy miesiące

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

2 lutego

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Do Sejmu trafił właśnie pakiet kilkudziesięciu rozwiązań gospodarczych przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów, czyli tzw. tarcza antykryzysowa.

W myśl zaproponowanych przepisów na okres trzech miesięcy (z możliwością przedłużenia) wprowadza się program pomocy polskim przedsiębiorstwom, ściśle związany z epidemią koronawirusa.

- reklama -

Najważniejszą informacją jest bez wątpienia pełne zawieszenie płatności składek ZUS dla małych firmy na okres trzech miesięcy, czyli marzec, kwiecień i maj. Z tej ulgi będą mogły skorzystać wszystkie mikrofilmy (płacące składki za maksymalnie 10 osób). W myśl rządowych ustaleń pociągnie to za sobą koszt 0,2 mld zł i przyniesie pomoc 690 tys. przedsiębiorstwom. Zawieszenie płatności składek dotyczy też samozatrudnionych, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r. Tutaj wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Samozatrudnieni, których przychód w lutym przekroczył 15681 zł, nie będą mogli skorzystać z takiej ulgi. Rząd zakłada jednak, że mimo to obejmie ona blisko 1,2 mln osób.

Co ważne, zawieszenie płatności składek ma nie wpłynąć w przyszłości na wysokość emerytur.

Bez zmian pozostaje zaś zasiłek dla bezrobotnych, który obecnie wynosi 900 zł (ok. 750 zł na rękę).

- reklama -

– Dziś nie przewidujemy zmian w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Nie chcieliśmy tworzyć warunków, które zachęcałyby do wypychania pracowników na bezrobocie – tłumaczyła minister Jadwiga Emilewicz, przedstawiając dziennikarzom założenia rządowe. Zdaniem Emilewicz jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o ewentualnym skoku bezrobocia.

Przygotowany pakiet zmian, tzw. tarcza antykryzysowa zawiera również zapisy dotyczące obniżenia o 90 proc. czynszów najemców lokali w galeriach handlowych, ograniczania kosztów pożyczek oraz dopłaty do pensji pracowników, jeśli firma, w której są zatrudnieni, ma problemy w związku z przestojem wymuszonym przez epidemię. To świadczenie ma wynosić 80 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli 2080 zł.

Dobrą wiadomością jest to, że pieniędzy ma nie zabraknąć. I jeśli sytuacja kryzysowa potrwa dłużej, zostaną uruchomione kolejne środki, czas zaś obowiązywania tarczy może zostać wydłużony.

- reklama -

Zobacz także: https://cai24.pl/technologie/625/prawo-telekomunikacyjne-czeka-nowelizacja-zyskaja-klienci/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Źle się dzieje w domu Jandy – nic nie musi

Krystynie Jandzie i tak źle, i tak niedobrze. W teatrze – dobrze, bo ma pełną widownię i źle, bo...

Przeczytaj jeszcze to!