INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

07:42 | środa | 18.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Tarcza antykryzysowa na trzy miesiące

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

18 maja

Zbrodnia niemiecko-ukraińska na polskiej wsi

Wtorek, 18 maja 1943 r. Najmłodsza ofiara tej zbrodni miała 2 miesiące, najstarsza 61 lat. Niemcy i Ukraińcy spalili żywcem mieszkańców polskiej wsi. Za to,...

Koniecznie przeczytaj

Do Sejmu trafił właśnie pakiet kilkudziesięciu rozwiązań gospodarczych przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów, czyli tzw. tarcza antykryzysowa.

W myśl zaproponowanych przepisów na okres trzech miesięcy (z możliwością przedłużenia) wprowadza się program pomocy polskim przedsiębiorstwom, ściśle związany z epidemią koronawirusa.

- reklama -

Najważniejszą informacją jest bez wątpienia pełne zawieszenie płatności składek ZUS dla małych firmy na okres trzech miesięcy, czyli marzec, kwiecień i maj. Z tej ulgi będą mogły skorzystać wszystkie mikrofilmy (płacące składki za maksymalnie 10 osób). W myśl rządowych ustaleń pociągnie to za sobą koszt 0,2 mld zł i przyniesie pomoc 690 tys. przedsiębiorstwom. Zawieszenie płatności składek dotyczy też samozatrudnionych, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego 2020 r. Tutaj wprowadzono jednak pewne ograniczenia. Samozatrudnieni, których przychód w lutym przekroczył 15681 zł, nie będą mogli skorzystać z takiej ulgi. Rząd zakłada jednak, że mimo to obejmie ona blisko 1,2 mln osób.

Co ważne, zawieszenie płatności składek ma nie wpłynąć w przyszłości na wysokość emerytur.

Bez zmian pozostaje zaś zasiłek dla bezrobotnych, który obecnie wynosi 900 zł (ok. 750 zł na rękę).

- reklama -

– Dziś nie przewidujemy zmian w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Nie chcieliśmy tworzyć warunków, które zachęcałyby do wypychania pracowników na bezrobocie – tłumaczyła minister Jadwiga Emilewicz, przedstawiając dziennikarzom założenia rządowe. Zdaniem Emilewicz jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o ewentualnym skoku bezrobocia.

Przygotowany pakiet zmian, tzw. tarcza antykryzysowa zawiera również zapisy dotyczące obniżenia o 90 proc. czynszów najemców lokali w galeriach handlowych, ograniczania kosztów pożyczek oraz dopłaty do pensji pracowników, jeśli firma, w której są zatrudnieni, ma problemy w związku z przestojem wymuszonym przez epidemię. To świadczenie ma wynosić 80 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli 2080 zł.

Dobrą wiadomością jest to, że pieniędzy ma nie zabraknąć. I jeśli sytuacja kryzysowa potrwa dłużej, zostaną uruchomione kolejne środki, czas zaś obowiązywania tarczy może zostać wydłużony.

- reklama -

Zobacz także: https://cai24.pl/technologie/625/prawo-telekomunikacyjne-czeka-nowelizacja-zyskaja-klienci/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Sprowokowała, złamała polskie prawo, teraz się żali. Sława Iryny Zemlyany  

Ukraińska aktywistka i dziennikarka, która złamała prawo atakując ambasadora Rosji, oznajmiła, że opuszcza Polskę, bo dostaje maile z groźbami....

Przeczytaj jeszcze to!