INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:36 | środa | 24.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rzecznik MZ: obłożenie w izolatoriach i w szpitalach nie jest duże

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Mamy ok. 6 tys. uruchomionych miejsc w izolatoriach, w najbliższym czasie będziemy dochodzić do 15 tys., ich obłożenie nie jest duże – poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak mówił, nie ma też problemów z miejscami w szpitalach.

“Cały czas w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych przebywa w granicach 2 tys. 200 osób. Nie mamy żadnego problemu z dostępem do respiratorów – nadal to jest tylko 10-procentowe obłożenie łóżek respiratorowych. Więc tutaj ten bufor bezpieczeństwa mamy bardzo duży, jak i bufor bezpieczeństwa w izolatoriach, gdzie możemy kierować wszystkich pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji” – powiedział Andrusiewicz podczas codziennej konferencji prasowej ministerstwa.

- reklama -

Rzecznik był też pytany, czy będzie więcej miejsc poza szpitalami, gdzie będzie można pobrać próbki od osób podejrzanych o zakażenie. “Chcemy wykorzystać przede wszystkim te testy szybkie, antygenowe i kierować je na te oddziały, gdzie potrzeba jest największa. Jeśli trafi pacjent, który będzie wymagał szybkiej diagnozy, będzie diagnozowany testami szybkimi. Jeżeli personel medyczny będzie miał podejrzenie o kontakt z osobami chorymi na COVID-19, również będzie testowany testami szybkimi” – wyjaśnił.

Dodał, że szybkie testy będą wspomagające dla testów genowych. “Liczymy, że powiązanie tych dwóch sposobów testów przyniesie efekty w postaci przynajmniej dojścia do poziomu 20 tys. testów na dobę” – wskazał Andrusiewicz.

Na pytanie, kiedy mogą nastąpić kolejne z zapowiadanych etapów znoszenia ograniczeń związanych z epidemią, poinformował: “jeśli pierwsze poluzowanie restrykcji nie przyniesie zwiększonej liczby zachorowań, będziemy mogli mówić o możliwości odblokowywania kolejnych etapów”.

- reklama -

Zastrzegł, że na razie nie jest możliwe podanie przybliżonych dat otwarcia usług. “Przede wszystkim musimy być odpowiedzialni, także za słowa. Jeśli dzisiaj powiemy przedsiębiorcom, że od któregoś maja otworzymy pewien segment usług, a tymczasem skala zachorowań będzie tak duża, że nie będziemy w stanie go otworzyć, to będzie to rzucanie słów na wiatr. Nie chcielibyśmy obiecywać czegoś, czego nie jesteśmy w stanie wykonać. Nikt odpowiedzialnie myślący nie powie, jaką będziemy mieli skalę zachorowań w ciągu najbliższych dwóch tygodni, jakie będziemy mieli wzrosty po kolejnych możliwych odblokowaniach” – zaznaczył.

Do tej pory potwierdzono w Polsce 9453 przypadki zakażeń koronawirusem. Zmarły 362 osoby.

Źródło: PAP

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

“MAUS” po raz drugi

Czyli Żydzi przedstawiani w palestyńskim podręczniku szkolnym jako „synowie świń”, to podżeganie do nienawiści, a Polacy przedstawiani w amerykańskim podręczniku (właściwie szkolnej...

Przeczytaj jeszcze to!