INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

00:27 | poniedziałek | 06.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Rzecznik MZ: jeśli testy antygenowe będą wiarygodne, sprowadzimy 100 tys. kolejnych

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Jeżeli skuteczność kupionych testów antygenowych będzie wysoka, to w najbliższym czasie do Polski dotrze ponad 100 tys. kolejnych takich testów – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz przypomniał, że w ubiegłym tygodniu do Polski sprowadzono pierwsze 27 tys. testów antygenowych.

“Są to testy o wysokiej skuteczności wykrywania koronawirusa, a jednocześnie testy bardzo szybkie, bo czas badania to jest w granicach 15 minut. W ciągu godziny możemy zrobić kilkadziesiąt, w granicach 40 testów” – powiedział.

Poinformował, że w weekend przeprowadzano w kraju pierwsze walidacje tych testów.

“Sprawdzaliśmy wartościowość uzyskiwanych wyników w Państwowym Zakładzie Higieny. I z pierwszych informacji wynika, że możemy optymistycznie spojrzeć na te testy. Z informacji z PZH mamy przeświadczenie, że te testy będą wiarygodne i ich wyniki będą wysoce wartościowe” – powiedział. Poinformował, że ostateczne wyniki NIZP-PZH poda za 2-3 dni.

“Na pewno, jeżeli ta wartościowość będzie bardzo wysoka, to w najbliższym czasie do Polski dotrze ponad 100 tys. kolejnych testów antygenowych” – powiedział rzecznik MZ.

“Analizatory do tych testów, czyli urządzenia, w których dokonuje się pomiaru i odbiera się wynik, to są niewielkie urządzenia, które będzie można przekazać chociażby na szpitalne oddziały ratunkowe, do izb przyjęć, można będzie przeprowadzić test nawet z samochodu gdzieś w domu pomocy społecznej. To są te testy, które skierujemy na pierwszy front walki, czyli tam, gdzie one są najpilniej potrzebne, m.in. do jednoimiennych szpitali, oddziałów zakaźnych, gdzie służba medyczna po kontakcie będzie mogła być szybko diagnozowana” – powiedział.

Poinformował, że testy kupiono w Korei Południowej. “Korea już testowała swoje społeczeństwo tymi testami. Te wyniki naprawdę pozwalały na kontakt z firmą i zakup tych testów” – powiedział. “Nie robimy zakupów od niewiarygodnych partnerów” – podkreślił.

Źródło: PAP

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Polska, Litwa i Ukraina apelują o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy wezwali społeczność międzynarodową do zdecydowanej reakcji na agresywną politykę Moskwy, informuje gazeta „Ukraińska Prawda”...

Przeczytaj jeszcze to!