INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

15:08 | poniedziałek | 30.01.2023

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Podatek od smarfonów jest prawie gotowy! Jego entuzjastą jest minister kultury Piotr Gliński

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

30 stycznia

Kogo nie pokonał „generał mróz”?

25-27 stycznia 1915 r. Mówi się, że Rosji zawsze pomaga „generał mróz”, dzięki czemu klęską skończyły się wyprawy na ten kraj zarówno Napoleona jak i...

Koniecznie przeczytaj

Dziennik „Rzeczpospolita” uzyskał informacje z biura prasowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat tzw. podatku od smartfona , czyli dodatkowej opłaty, której wprowadzenie przewiduje się dla producentów sprzętu do kopiowania i jego importerzy.

W przypadku jego obowiązywania, dotknie on wszystkich nabywców tego typu sprzętu. Projekt podatku, według informacji pozyskanych przez wspomniany dziennik, jest już na ukończeniu i w najbliższych tygodniach trafi do uzgodnień międzyresortowych.

- reklama -

Nieoficjalnie mówi się, że entuzjastą nowego podatku jest minister Gliński, który chce, by pozyskane z tego tytułu finanse przeznaczone były m.in. na fundusz ubezpieczeń dla artystów a także na prawa autorskie.

Opłata reprograficzna wpisana jest w ustawę o statusie artysty zawodowego. Według obowiązujących obecnie przepisów, zawarta jest w cenie różnych nośników (papieru do drukarek, płyty CD, DVD , odtwarzacza mp3, pendrive’a), które mogą posłużyć do powielenia: nagrań muzyki, filmów, czy tekstów różnego pochodzenia.

Według “Rzeczpospolitej” przedstawiciele środowiska artystycznego proponują, by podatek wynosił 6 proc. ceny nośnika. Minister Gliński miał sugerować 3 proc. W jego opinii, nie będzie miał on wpływu na ceny opodatkowanych artykułów.

- reklama -

Swój sprzeciw wobec wprowadzenia „podatku od smartfonów” wyraził prezydent Andrzej Duda pisząc na Twitterze m.in.: „Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą na rzecz ZAiKS, byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe”.

Źródło: Rzeczpospolita / money.pl

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Lewacy i politycy nienawidzą kierowców

Dlaczego lewacy i politycy nienawidzą kierowców? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć szybko i efektownie: lewacy nienawidzą wszelkiej normalności,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx