INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

13:35 | poniedziałek | 16.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Tak wygląda “nowa normalność”? Granice otwarte, ale tylko dla w pełni zaszczepionych

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

16 maja

Święty Andrzej Bobola – męczennik i patron Polski

Środa, 16 maja 1657 UWAGA! Tekst zawiera drastyczne treści! Święty Andrzej Bobla w czasie powstania Chmielnickiego został bestialsko zamordowany przez Kozaków. Dla bolszewików był „osobliwością”, pokazywaną...

Koniecznie przeczytaj

Od 9 sierpnia Kanada otworzy granice dla w pełni zaszczepionych Amerykanów, a od 7 września – dla innych zaszczepionych podróżnych – poinformował rząd w poniedziałek. Uznawane będą tylko szczepionki dopuszczone do użytku w Kanadzie.

Granice Kanady, zamknięte od marca ub.r. dla turystów i wizyt rodzinnych, zostaną otwarte od 9 sierpnia dla Amerykanów i osób posiadających prawo stałego pobytu w USA zaszczepionych preparatami dopuszczonymi do użytku w Kanadzie. Następnie, od 7 września, łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć zaszczepionych podróżnych z innych krajów, „pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna w kraju pozostanie sprzyjająca” – sprecyzowano w rządowym komunikacie. W pełni zaszczepieni podróżni nie będą musieli poddawać się kwarantannie, natomiast pozostanie obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady. Po przylocie testy PCR, obecnie obowiązkowe dla wszystkich pasażerów, będą wykonywane losowo.

- reklama -

Również od 9 sierpnia dla podróżnych przylatujących do Kanady zniesiony zostanie obowiązek przebywania przez trzy dni w autoryzowanym przez rząd hotelu w oczekiwaniu na wyniki testu po przylocie.

Rząd zwiększył liczbę lotnisk, na które będą mogły przylatywać samoloty pasażerskie – poinformował minister transportu Omar Alghabra. Poza obecnie dopuszczonymi do przyjmowania lotów międzynarodowych Toronto, Montrealem, Calgary i Vancouver, od 9 sierpnia samoloty przylatujące do Kanady z zagranicy będą przyjmowane też w Halifax, Quebec City, Ottawie, Winnipeg i Edmonton.

W znoszeniu obostrzeń jest wyjątek. Kanada do przynajmniej 21 sierpnia nadal nie będzie przyjmować samolotów z Indii ze względu na obawy przed wariantem Delta, zaś pasażerowie przylatujący z Indii z przesiadkami muszą posiadać ważny test wykonany w kraju przesiadki.

- reklama -

Do weryfikacji danych o wykonanych szczepieniach i testach będzie używana aplikacja ArriveCAN, ta sama, której obecnie używają Kanadyjczycy i osoby z prawem pobytu w Kanadzie powracające do kraju. Jak mówił minister ds. relacji międzyrządowych Dominic LeBlanc podczas poniedziałkowej konferencji ministrów rządu federalnego, od 9 sierpnia przewoźnicy lotniczy będą musieli sprawdzać, czy pasażer wypełnił formularz aplikacji.

Minister zdrowia Patty Hajdu podkreśliła, że Kanadyjczycy „poświęcili bardzo wiele (…) i podejście rządu bazuje na ochronie uzyskanych rezultatów”. Stąd też rząd na razie nie autoryzuje szczepionek używanych w innych krajach, ale niedopuszczonych do użytku w Kanadzie, nawet tych, które zostały zaakceptowane przez WHO. Hajdu nie wykluczyła, że Kanada zacznie akceptować inne szczepionki, ale podkreśliła, że najpierw musi być dobrze zrozumiany mechanizm ich działania i zapewniane rezultaty. „Taki jest wybór rządu” – dodała.

Według danych rządowych 70 proc. mieszkańców Kanady jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki, a 50 proc. – jest w pełni zaszczepionych.

- reklama -

Na razie żadnych ułatwień dla Kanadyjczyków nie wprowadzają USA, choć to właśnie USA od wielu miesięcy naciskały na Kanadę, by ułatwiła wjazd Amerykanom. Minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair poinformował, że rozmowy z USA trwają, ale podczas piątkowych rozmów z szefem Homeland Security Alejandro Mayorcasem nie został wskazany żaden plan. „Nie ma w tym nic ambarasującego. Podejmujemy decyzje na podstawie danych naukowych (…) Każda ze stron stoi wobec szczególnych okoliczności” – komentował Blair, odpowiadając na pytanie o tę nierównowagę.

Według danych z niedzieli odsetek w pełni zaszczepionych Kanadyjczyków był już wyższy niż odsetek w pełni zaszczepionych Amerykanów. Dla Kanady było to 48,8 proc. całej populacji, dla USA 48,1 proc. – podała telewizja CTV. Celem prezydenta USA Joe Bidena było podanie przynajmniej jednej dawki szczepionki 70 proc. Amerykanów do 4 lipca, ale wg danych agregowanych przez CTV, dotychczas jedną dawkę szczepionki otrzymało 55,5 proc. Amerykanów.

Do użytku w Kanadzie dopuszczone są cztery szczepionki: AstraZeneca-Oxford, Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson, przy czym szczepienia są obecnie wykonywane tylko trzema pierwszymi z nich. Kanadyjskie władze medyczne zezwoliły na szczepienie przy drugiej dawce innym preparatem niż pierwsza dawka i trwają rozmowy z innymi krajami nt. uznawania takich połączeń szczepionek. Nie ma jeszcze szczegółów nt. federalnych paszportów szczepionkowych.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Amerykańskie szkoły ograniczają promocję ideologii LGBT

Środowiska LGBTQitd oraz lewackie kipią z oburzenia – kolejne amerykańskie szkoły usuwają ze swoich bibliotek „literaturę” promującą homoseksualizm i...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x