INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:56 | piątek | 29.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy Szwecji się uda?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

Czy Szwecji się uda? Anders Tegnell, odpowiedzialny za szwedzką strategię wobec koronawirusa, jest coraz bardziej pewien sukcesu.

– Modele prowadzone przez lekarzy ze szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego wskazują, że populacja w Sztokholmie, centrum epidemii Szwecji, może uzyskać odporność zbiorową już w przyszłym miesiącu – nie bez dumy ogłosił w norweskiej telewizji Tegnell.

- reklama -

– Według przedstawionych przez nich danych zaczynamy mieć tak wielu ludzi odpornych wśród mieszkańców Sztokholmu, że ma to wpływ na rozprzestrzenianie się infekcji – dodał.

Tegnell jest głównym twórcą szwedzkiego podejścia do zwalczania epidemii. W przeciwieństwie do większości krajów europejskich zdecydowano się tam pozostawić przedszkola, szkoły, restauracje, kawiarnie i bary otwarte.

Naukowiec jest jednak coraz mocniej krytykowany.

- reklama -

– W czwartek w Finlandii liczba zmarłych wynosiła 13 na milion mieszkańców, w Szwecji 130 na milion mieszkańców.

Finlandia: 75 zmarłych, Norwegia: 152, Szwecja: 1333 – powiedziała Lena Einhorn, wirusolog.

– A jednak Anders Tegnell mówi: czujemy się pełni nadziei. W czym on pokłada nadzieję? Jak może przedstawiać ponure liczby jako dobrą wiadomość?! – dodała.

- reklama -

Czy Szwecji się uda?

Niedobre wiadomości napływają także ze świata gospodarki. Mimo że nie została ona zamknięta, to jednak wyraźnie zwolniła obroty. Swedbank opublikował dane z kart kredytowych, „pokazujących gwałtowny spadek aktywności w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia” – jak głosi komunikat banku.

– Widać to wyraźnie zwłaszcza w przypadku restauracji – dodał Andreas Wallström, główny ekonomista banku. Również prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają, że szwedzkie PKB spadnie o 6,8 proc. To wielkość porównywalna z krajami walczącymi z koronawirusem za pomocą ścisłych restrykcji.

Trudno jednak zaprzeczyć, że liczba śmiertelność w Szwecji jest znacznie niższa niż w krajach całkowicie zamkniętych, takich jak Wielka Brytania i Francja. – Posługujemy się modelami matematycznymi, są one tak dobre, jak dane, które do nich wprowadzamy. Zobaczymy, czy mają rację – broni swoich działań Tegnell.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kiedy szczur na obiad?

Nie ustają próby zmuszenia ludzi do przerzucenia się na dietę robaczaną. A ponieważ ona z jakiegoś powodu nie zyskuje...

Przeczytaj jeszcze to!