INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:03 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy Szwecji się uda?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Czy Szwecji się uda? Anders Tegnell, odpowiedzialny za szwedzką strategię wobec koronawirusa, jest coraz bardziej pewien sukcesu.

– Modele prowadzone przez lekarzy ze szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego wskazują, że populacja w Sztokholmie, centrum epidemii Szwecji, może uzyskać odporność zbiorową już w przyszłym miesiącu – nie bez dumy ogłosił w norweskiej telewizji Tegnell.

- reklama -

– Według przedstawionych przez nich danych zaczynamy mieć tak wielu ludzi odpornych wśród mieszkańców Sztokholmu, że ma to wpływ na rozprzestrzenianie się infekcji – dodał.

Tegnell jest głównym twórcą szwedzkiego podejścia do zwalczania epidemii. W przeciwieństwie do większości krajów europejskich zdecydowano się tam pozostawić przedszkola, szkoły, restauracje, kawiarnie i bary otwarte.

Naukowiec jest jednak coraz mocniej krytykowany.

- reklama -

– W czwartek w Finlandii liczba zmarłych wynosiła 13 na milion mieszkańców, w Szwecji 130 na milion mieszkańców.

Finlandia: 75 zmarłych, Norwegia: 152, Szwecja: 1333 – powiedziała Lena Einhorn, wirusolog.

– A jednak Anders Tegnell mówi: czujemy się pełni nadziei. W czym on pokłada nadzieję? Jak może przedstawiać ponure liczby jako dobrą wiadomość?! – dodała.

- reklama -

Czy Szwecji się uda?

Niedobre wiadomości napływają także ze świata gospodarki. Mimo że nie została ona zamknięta, to jednak wyraźnie zwolniła obroty. Swedbank opublikował dane z kart kredytowych, „pokazujących gwałtowny spadek aktywności w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia” – jak głosi komunikat banku.

– Widać to wyraźnie zwłaszcza w przypadku restauracji – dodał Andreas Wallström, główny ekonomista banku. Również prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają, że szwedzkie PKB spadnie o 6,8 proc. To wielkość porównywalna z krajami walczącymi z koronawirusem za pomocą ścisłych restrykcji.

Trudno jednak zaprzeczyć, że liczba śmiertelność w Szwecji jest znacznie niższa niż w krajach całkowicie zamkniętych, takich jak Wielka Brytania i Francja. – Posługujemy się modelami matematycznymi, są one tak dobre, jak dane, które do nich wprowadzamy. Zobaczymy, czy mają rację – broni swoich działań Tegnell.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!