INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

Centralna Agencja Informacyjna

23:56 | niedziela | 05.12.2021

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Z ostatniej chwili!

CAI 24 – Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi już 2 885 185. Zdiagnozowano 211 nowych zakażeń. Zmarły 2 osoby. Epidemia w naszym kraju pociągnęła już za sobą 75 299 ofiar.

Czy Szwecji się uda?

Czas czytania: 2 min.

Koniecznie przeczytaj

Czy Szwecji się uda? Anders Tegnell, odpowiedzialny za szwedzką strategię wobec koronawirusa, jest coraz bardziej pewien sukcesu.

– Modele prowadzone przez lekarzy ze szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego wskazują, że populacja w Sztokholmie, centrum epidemii Szwecji, może uzyskać odporność zbiorową już w przyszłym miesiącu – nie bez dumy ogłosił w norweskiej telewizji Tegnell.

– Według przedstawionych przez nich danych zaczynamy mieć tak wielu ludzi odpornych wśród mieszkańców Sztokholmu, że ma to wpływ na rozprzestrzenianie się infekcji – dodał.

Tegnell jest głównym twórcą szwedzkiego podejścia do zwalczania epidemii. W przeciwieństwie do większości krajów europejskich zdecydowano się tam pozostawić przedszkola, szkoły, restauracje, kawiarnie i bary otwarte.

Naukowiec jest jednak coraz mocniej krytykowany.

– W czwartek w Finlandii liczba zmarłych wynosiła 13 na milion mieszkańców, w Szwecji 130 na milion mieszkańców.

Finlandia: 75 zmarłych, Norwegia: 152, Szwecja: 1333 – powiedziała Lena Einhorn, wirusolog.

– A jednak Anders Tegnell mówi: czujemy się pełni nadziei. W czym on pokłada nadzieję? Jak może przedstawiać ponure liczby jako dobrą wiadomość?! – dodała.

Czy Szwecji się uda?

Niedobre wiadomości napływają także ze świata gospodarki. Mimo że nie została ona zamknięta, to jednak wyraźnie zwolniła obroty. Swedbank opublikował dane z kart kredytowych, „pokazujących gwałtowny spadek aktywności w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia” – jak głosi komunikat banku.

– Widać to wyraźnie zwłaszcza w przypadku restauracji – dodał Andreas Wallström, główny ekonomista banku. Również prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakładają, że szwedzkie PKB spadnie o 6,8 proc. To wielkość porównywalna z krajami walczącymi z koronawirusem za pomocą ścisłych restrykcji.

Trudno jednak zaprzeczyć, że liczba śmiertelność w Szwecji jest znacznie niższa niż w krajach całkowicie zamkniętych, takich jak Wielka Brytania i Francja. – Posługujemy się modelami matematycznymi, są one tak dobre, jak dane, które do nich wprowadzamy. Zobaczymy, czy mają rację – broni swoich działań Tegnell.

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Gigantyczne inwestycje w projekt medialny Donalda Trumpa

Nowa firma Donalda Trumpa zajmująca się mediami społecznościowymi, wraz z partnerskim funduszem restrukturyzacyjnym, podpisały z inwestorami instytucjonalnymi gigantyczne umowy...

Przeczytaj jeszcze to!