Prezes Bank of America potwierdza, że konsumenci wydają pieniądze w tempie szybszym od dotychczasowych rekordów. Pozostaje zaniepokojony negatywnym wpływem inflacji i problemami łańcuchów dostaw.
W wywiadzie udzielonym Associated Press, prezes i dyrektor generalny drugiego pod względem wielkości banku USA Brian Moynihan, mówi o skokowym wzroście wydatków konsumenckich, co potwierdza wyjście gospodarki z recesji. CEO dodał jednak, że wyższe koszty wywołane inflacją wywołują frustrację Amerykanów.
– Konsument zarabia więcej pieniędzy, ale martwi się, że ceny rosną szybciej niż płace – ocenia Moynihan. W tym kontekście AP przekazuje, że tuż przed weekendem rząd poinformował o listopadowym wzroście inflacji o 6,8 proc. rok do roku. Koszty żywności, energii i mieszkań są największe od 39 lat.
Z drugiej strony wydatki konsumenckie utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, co świadczy o społecznym zaufaniu do gospodarki. Ponadto bezrobocie jest najniższe od czasu wybuchu pandemii, rosną płace, a wzrost PKB w ostatnim kwartale 2021 r. najprawdopodobniej przekroczy 5 proc.
Agencja przypomina, że Moynihan przejął Bank of America w 2010 r. gdy ten poniósł miliardowe straty z powodu kryzysu hipotecznego, a także w wyniku niekorzystnego przejęcia banku Merrill Lynch. W dużej mierze obecnemu CEO przypisuje się restrukturyzację bankowego giganta i przywrócenie niezwykle wysokiej rentowności. Pod jego kierownictwem Bank of America wytrzymał pandemiczny stres test, gdy miliony Amerykanów przestały spłacać kredyty i regulować opłaty.
Moynihan przekonuje, że sytuacja ekonomiczna USA jest pewna. Wydatki konsumenckie przed Świętem Dziękczynienia wzrosły o 13 proc. w porównaniu z 2019 r. W listopadzie były już większe o 27 proc.
– Amerykanie wydają dużo pieniędzy, w szybszym tempie niż kiedykolwiek widziałem, a śledzę dane od 15 lat – powiedział CEO. Szczególnie rosną środki przeznaczone na rozrywki, podróże i restauracje. Nawet problemy z dostawami nie przekładają się na ograniczenie chęci konsumentów do zakupów.
Moynihan wiąże część silnego ożywienia z bilionowymi interwencjami poprzedniego i obecnego rządu dokonanymi podczas epidemii. Wprowadzenie szczepionek przeciwko Covid-19, a także uruchomienie bodźców, pozwoliło na restart amerykańskiej gospodarki, a konsumentom na zbilansowanie poniesionych strat.
Ogromną rolę odegrała Rezerwa Federalna, która obniżyła stopy procentowe do nieomal zerowego poziomu i wznowiła program skupu obligacji Wielkiej Recesji, aby utrzymać popyt gospodarczy.
– Zalaliśmy Stany Zjednoczone bodźcami fiskalnym i akomodacyjną polityką monetarną dlatego stosunkowo szybko wyprowadziliśmy ogromną gospodarkę z recesji – ocenia Moynihan.