INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

11:48 | niedziela | 24.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosyjski miliarder konsoliduje arktyczne złoża węglowe

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

24 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Oligarcha Roman Trocenko przejął wszystkie aktywy węglowe w rosyjskiej Arktyce, informuje dziennik „Kommiersant”.

Firma Romana Trocenko i Stalbeka Miszakowa przejęła od spadkobierców Dmitrija Bosowa spółkę Polar Mining Company, która posiada trzy koncesje poszukiwawcze węgla na arktycznym Półwyspie Tajmyrze. Firma stanie się częścią koncernu Siewiernaja Zwiezda, która eksploatuje tajmyrskie złoża o zasobach 5 mld ton węgla.

- reklama -

Siewiernaja Zwiezda stała się właścicielem Polar Mining Company (PGRK), po śmierci dotychczasowego właściciela w maju 2020 r. 9 grudnia tego roku 100 proc. PGRK zostało przeniesione do United Arctic Company, która w 70 proc. należy do Carbon LLC Romana Trocenko, a w 30 proc. do byłego top managera Basic Element (spółka zarządzania aktywami) Stalbeka Miszakowa. Przejęta spółka nie posiada jeszcze funkcjonujących kopalni, ale posiada koncesje na badania geologiczne tajmyrskich złóż węgla szacownych na miliardy ton.

„Kommiersant” informuje, że rosyjskie koncerny wydobywcza rozpoczęły eksploatację arktycznych złóż w 2015 r. Do 2023 r. planują wydobyć 30 mln ton węgla i uruchomienie dwóch terminali przeładunkowych. Roman Trocenko zapowiedział budowę zakładu wzbogacania węgla (produkcja koncentratów węglowych z węgla koksowniczego).

Uruchomienie pełnej produkcji, szacowanej na 10 mln ton węgla i 7 mln ton koncentratu rocznie jest planowane na 2026 r. Wówczas Siewiernaja Zwiezda rozpocznie dostawy Północną Drogą Morską zarówno w kierunku zachodnim, do Archangielska, Rotterdamu i indyjskiego Madras, jak i na wschód, do Japonii i Chin.

- reklama -

„Kommiersant” zwraca uwagę, że oligarcha koncentruje zasoby węglowe mimo niekorzystnych warunków. Projekty wydobywcze w Arktyce są drogie, a kopalne paliwo wywołuje gwałtowny sprzeciw zwolenników dekarbonizacji. Tymczasem 2 grudnia Trocenko przejął od koncernu Siewierstal spółkę Workutaugol, która jest jednym z największych producentów węgla koksowniczego w Rosji.

Według dziennika, projekty arktyczne oligarchy wyraźnie skupią się na dostawach węgla do Azji, gdzie transformacja energetyczna jest traktowana bardziej racjonalnie niż na Zachodzie.

– De facto Trocenko konsoliduje wszystkie aktywy węglowe na północy Rosji. Jeden właściciel będzie w stanie zapewnić warunki bezpiecznej eksploatacji, w przeciwieństwie do małych graczy, którzy oszczędzają na górnikach – podsumowuje „Kommiersant”.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx