INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

22:29 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

No menu items!
Więcej

    Brak pracowników wyzwaniem amerykańskiej gospodarki

    Czas czytania: 2 min.

    Kartka z kalendarza polskiego

    22 listopada

    Jan Kazimierz w słuckim pasie

    20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

    Koniecznie przeczytaj

    Joe Biden wkracza w 2022 r. z niewystarczającą liczbą pracowników oraz deficytem podaży. To także problem polityczny. Rozwiązanie obu kwestii pomogłyby prezydentowi i demokratom zdobyć wyborców przed tegorocznymi wyborami uzupełniającymi do Kongresu, analizuje Associated Press.

    Tymczasem wśród Amerykanów przeważa pesymizm. Indeks nastrojów konsumenckich jest o 12,5 proc. niższy niż rok temu, pomimo szczepień i stworzenia 6,4 mln nowych miejsc pracy.

    - reklama -

    Klienci zderzają się z niedoborami różnych grup towarowych, od samochodów, przez papier toaletowy, po płatki śniadaniowe, ponieważ brakuje 10,6 mln niezbędnych pracowników. Deficyt rąk do pracy i towarów generują wysoką inflację na rocznym poziomie 7,1 proc. Przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy o złą sytuację oskarżył demokratyczną administrację.

    – Prezydent Biden sprawuje urząd od prawie roku, a naszej gospodarce wciąż brakuje milionów miejsc pracy sprzed pandemii, konsumenci stoją w obliczu presji inflacyjnej, której nie odczuwano od prawie 40 lat, a pracodawcy nadal zmagają się z niedoborem siły roboczej – oświadczył kongresmen.

    Tymczasem urzędnicy Białego Domu zastanawiają się, jak zwiększyć podaż pracowników i towarów w 2022 r. jednocześnie zachowując popyt konsumencki i biznesowy. Administracja postrzega czynnik podaży jako jedyne realne rozwiązanie, ponieważ alternatywą byłoby zmniejszenie wydatków rządowych, które są sztandarowym projektem Joe Bidena.

    - reklama -

    – Mamy bardzo silny popyt i ograniczoną podaż – powiedział członek grupy doradczej Białego Domu Jared Bernstein, dodając: – Są dwa sposoby na pokonanie nierównowagi. Możemy uderzyć w popyt, sprawiając, że ludzie będą biedniejsi. Możemy też zwiększyć podaż, i to właśnie robimy.

    Biały Dom twierdzi, że inicjuje szereg działań mających naprawić łańcuchy dostaw i zwiększyć krajową produkcję chipów. Biden oświadczył, że proponowane inwestycje społeczne i zdrowotne złagodziłyby ograniczenia podaży. Jednak jego argumenty za przyjęciem planu wartego 2 biliony dolarów nie przekonały demokratycznego senatora Joe Manchina, który blokuje uruchomienie projektu socjalnego.

    Natomiast według AP, sednem deficytu rynku zatrudnienia jest ciągłe zagrożenie pandemiczne, które utrudnia ludziom powrót do pracy. – Wirus pozostaje obecnie największym problemem w gospodarce – powiedział agencji ekonomista Aaron Sojourner. Jak wyjaśnił: – Miliony pracowników, co tydzień opuszczają stanowiska, ponieważ mają objawy Covid-19 lub opiekują się zakażonymi bliskimi.

    Śledź nas na:

    Czytaj:

    Oglądaj:

    Subskrybuj
    Powiadom o

    0 komentarzy
    oceniany
    najnowszy najstarszy
    Wbudowane informacje zwrotne
    Zobacz wszystkie komentarze
    reklama spot_img

    Ostatnio dodane

    Waszyngton i Berlin jak Warszawa

    Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

    Przeczytaj jeszcze to!

    0
    Podziel się z nami swoją opiniąx