INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

16:29 | niedziela | 20.04.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Serbia oskarża Rockefellerów i Sorosa o próbę zamachu stanu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 kwietnia

Zbrodnia katyńska – Ostaszków

4 kwietnia 1940 Strzał w potylicę i "pogrzeb" w dole śmierci. Tak sowieci mordowali polską elitę - żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i policjantów. Przez całe...

Koniecznie przeczytaj

Prezydent Serbii Aleksander Vucić oskarżył zagraniczne organizacje o finansowanie protestów ekologicznych, których celem jest obalenie rządu, informuje rosyjski portal Gazieta.ru.

Na antenie telewizji Pink Vucić oświadczył, że trwające od jesieni ubiegłego roku protesty ekologiczne, nie mają nic wspólnego z ochroną środowiska. Jego zdaniem są finansowane przez zagraniczne organizacje, które chcą obalić rząd. Prezydent wskazał, że jednym inicjatorów zamachu stanu jest Fundacja Rockefellera. Według Vučića przekazuje pieniądze liderowi ruchu protestacyjnego Savo Manojloviciowi.

- reklama -

– W ten sposób zagraniczny kapitał pomaga obalić serbski rząd. Jak już powiedziałem, same demonstracje nie mają nic wspólnego z ekologią – podkreślił prezydent.

Do oskarżenia dołączyła premier Serbii Ana Brnabić, która również wskazała, że zagraniczne finansowanie odgrywa kluczową rolę w destabilizacji państwa i próbie obalenia jej gabinetu. Według szefowej rządu Manojlović otrzymał od Fundacji Rockefellera tysiące dolarów.

Ponadto wśród organizacji wymienionych przez Brnabić, znajdują się USAID (Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego), Fundacja Otwartego Społeczeństwa George’a Sorosa, NED (Narodowy Fundusz na rzecz Demokracji), British Council oraz inni sponsorzy.

- reklama -

Gazieta.ru przypomina, że obywatelskie protesty wybuchły po ujawnieniu umowy pomiędzy serbskim rządem i australijsko-brytyjskim Rio Tinto. Belgrad przyznał koncernowi wydobywczemu koncesję na zagospodarowanie i eksploatację bogatych złóż litu zlokalizowanych w zachodniej Serbii. Inwestycje w budowę kopalń litu oszacowano na 2,4 mld dol. Ponadto Rio Tinto zagwarantował przestrzeganie krajowych i międzynarodowych norm środowiskowych.

Natomiast zdaniem aktywistów ekologicznych, wydobycie litu doprowadzi do nieodwracalnej degradacji, a w szczególności zanieczyszczenia gleby i wody. Dlatego od jesieni prowadzą akcję sprzeciwu, polegającą na cyklicznej blokadzie kluczowych autostrad, w tym tras dojazdowych do Belgradu i Nowego Sadu.

W rezultacie protestów władze poinformowały o rezygnacji ze współpracy z Rio Tinto i cofnięciu koncernowi wszelkich praw do zagospodarowania złóż litu. Mimo decyzji Belgradu, protesty odbywają się nadal.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
grom52
25.01.2022 08:17

Tylko idioci jeszcze nie zauważyli tego, że te wszystkie zadymy nie mają nic wspólnego z ekologią. To międzynarodowa zmowa psychopatów NWO do wykończenia prawicowych i opornych im rządów.

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Aborcyjna bandyterka

W Nowym Jorku aborcjonistka rzuciła się z pięściami i pobiła dziennikarkę będącą działaczką pro life. Z tej okazji genialną...

Przeczytaj jeszcze to!

2
0
Podziel się z nami swoją opiniąx