INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:15 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Facebook pozbawiony własnej kryptowaluty

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

System płatniczy Diem Facebooka, którego celem było wprowadzenie na rynek stablecoina, poinformował, że sprzedaje własność intelektualną i aktywa kalifornijskiemu bankowi Silvergate, działającemu w branży kryptowalutowej – poinformował portal Axios.

Oświadczenie kończy trzyletnią odyseję Facebooka i jego partnerów, której celem było wprowadzenie na rynek waluty cyfrowej, znanej najpierw jako Libra, a następnie pod marką Diem. Zdaniem portalu, ambicje Facebook/Meta pokrzyżowały amerykańskie i europejskie organy regulacyjne. Powodem były obawy o to, że oferta globalnej platformy sieciowej wpłynie na system finansowy i zdolność banków centralnych do kontroli przepływów pieniężnych. W efekcie stablecoin, rodzaj kryptowaluty powiązanej z innymi rodzajami aktywów, nie został dopuszczony do obrotu.

- reklama -

Ekipa lansująca Diem nie zdołała przeforsować zgody nawet po tym, jak zgromadziła armię lobbystów i zmieniła nazwę projektu, maskując zaangażowanie Facebooka. Ogromne wysiłki przerwała dopiero rezygnacja szefa projektu Davida Marcusa oraz innych kluczowych postaci.

– Kiedy podjęliśmy inicjatywę, aktywnie szukaliśmy kompromisu z rządami i organami regulacyjnymi na całym świecie, a projekt ewoluował zgodnie z ich wymogami – wyjaśnił dyrektor generalny Diem Association Stuart Levey.

– Pomimo pozytywnej opinii merytorycznej, dialog z federalnymi organami regulacyjnymi wykazał jasno, że projekt nie otrzyma zielonego światła. W rezultacie najlepszym rozwiązaniem okazała się sprzedaż aktywów Grupy Diem firmie Silvergate – oświadczył Levey.

- reklama -

Natomiast Axios zwraca uwagę, że pod wpływem obaw wywołanych Diem, Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny zaczęły rozważać wprowadzenie własnych kryptowalut.

Portal przypomina także, że w obawie przed fiaskiem, Facebook nawiązał współpracę z Silvergate, który jest bankiem podlegającym Fed. Celem była wspólna emisja tokena powiązanego z wartością dolara amerykańskiego. Jednak w lipcu ubiegłego roku Facebook i Silvergate zostały poinformowane, że ani Rezerwa Federalna, ani departament skarbu nie zaakceptują takiego pomysłu.

Posunięcie wynikało po części z trwających w tym czasie wysiłków amerykańskich agencji rządowych, aby poddać stablecoina regulacji prawnej. Według dobrze poinformowanych źródeł, podstawową barierą okazał się jednak biznesowy model Facebooka.

- reklama -

– Połączenie roli emitenta stablecoina i komercyjnej firmy sieciowego handlu, informacji oraz reklamy, mogło doprowadzić do nadmiernej koncentracji władzy ekonomicznej – portal cytuje fragment raportu Rezerwy Federalnej z grudnia 2021 r.

Fed nie ukrywała, że diem rodzi obawy polityczne, wywołane fuzją bankowości, handlu i usług, a przede wszystkim nieograniczonym dostępem do danych miliardów użytkowników.

Według ekspertów Rezerwy, takie połączenie wywarłoby szkodliwy wpływ na konkurencję, prowadząc do koncentracji rynku przez Facebook.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx