INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:32 | poniedziałek | 25.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ukraina przetestuje odporność na blokadę energetyczną Rosji

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Ukraina eksperymentalnie odłączy się od rosyjskich i białoruskich sieci energetycznych, żeby przetestować zdolność do pracy w izolacji. Odcięcie nastąpi pod koniec lutego, a kolejne odłączenie zaplanowano latem 2022 r. Eksperyment powinien odpowiedzieć na pytanie, czy ukraińskie sieci są zdolne do włączenia w europejski system energetyczny i mogą zakończyć pobór energii z sieci WNP.

Jak przekazuje niemiecka gazeta „Welt am Sonntag”, Ukraina przeprowadzi operację w dniach 24-26 lutego. Po upływie 72 godzin ponownie połączy się z rosyjsko-białoruskim systemem energetycznym. Informację potwierdzili rosyjski operator, deklarując pełną współpracę Moskwy z Kijowem.

- reklama -

Przedstawiciel Ukrenergo powiedział gazecie, że jeśli ponowna integracja zakończy się niepowodzeniem, Ukraina ma wystarczający margines bezpiecznej pracy w długotrwałej izolacji.

Eksperyment powinien wskazać, czy sieci ukraińskie są gotowe do włączenia w system UE. Kijów planuje zakończenie współpracy energetycznej z Moskwą i Mińskiem w 2023 r. Jeśli testy wypadną pozytywnie, odłączenie może nastąpić wcześniej.

„Welt am Sonntag” podkreśla, że Ukraina zainwestowała ponad 600 mln euro w modernizację sieci energetycznych. Według ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, wyjście ze zintegrowanej sieci Rosji i Białorusi jest jedyną metodą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Ukrainy, ale całej Europy.

- reklama -

Plan dołączenia do europejskiego systemu energetycznego zyskał wsparcie USA. Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein wyraził akceptację dla działań Kijowa.

Niemiecka gazeta wyjaśnia, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do europejskiego systemu energetycznego w 2006 r. Po napaści Rosji w 2014 r. Kijów wielokrotnie przerywał i wznawiał import elektryczności z kraju-agresora.

W 2017 r. prezes Ukrenergo Wsiewołod Kowalczuk poinformował, że Ukraina podpisała umowę o przystąpieniu do europejskiego systemu energetycznego.

- reklama -

– Po dwóch latach prac przygotowawczych, udało nam się uzyskać prawo przyłączenia się do europejskiej sieci energetycznej – powiedział wówczas Kowalczuk, prezentując umowę ze Stowarzyszeniem Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej ENTSO-E.

Wiosną ubiegłego roku państwowa komisja Narodowa Komisja Ukrainy, która odpowiada za państwowe regulacje w dziedzinie energetyki i usług użyteczności publiczne, czasowo zakazała dostaw energii elektrycznej z Białorusi i Rosji. Powodem było rosyjskie embargo węglowego dla ukraińskich elektrowni.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx