INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

07:10 | niedziela | 06.07.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Za mało i za późno? Antychińskie inwestycje UE w Afryce

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

6 lipca

Przewrót majowy

12 maja 1926 Marszałkowi Piłsudskiemu na krótko udało się skupić w ręku prawie całą władzę, ale po uchwaleniu konstytucji marcowej, stracił ją. Piłsudski ogłosił...

Koniecznie przeczytaj

Europa próbuje odciągnąć Afrykę od chińskich wpływów. Unia zobowiązała się do sfinansowania dużych projektów wartych miliardy euro – informuje Politico.

Na dwudniowym spotkaniu przywódców europejskich i afrykańskich, planowanym w Brukseli, UE chce uzgodnić agendę projektów, na którą przeznacza 150 mld euro.

- reklama -

Wstępny dokument, który zostanie omówiony na szczycie z przywódcami Unii Afrykańskiej, zawiera szereg ambitnych projektów mających na celu poprawę łączności cyfrowej, budowę nowych połączeń transportowych i przyspieszenie przejścia na niskoemisyjne źródła energii. To część strategii Global Gateway – postrzeganej, jako geostrategiczna riposta na chińską inicjatywę Belt and Road.

– Okno możliwości dla Global Gateway zostało otworzone ale musimy upewnić się, że ma odpowiednie finansowanie aby przeciwdziałać chińskiemu Pasowi i Drodze – powiedziała Politico wiceprzewodnicząca komisji handlu Parlamentu Europejskiego Anna-Michelle Asimakopoulou.

Według portalu, Chiny mniej inwestują w Afryce, zwłaszcza od początku pandemii. Jest to również wynik obaw krajów afrykańskich przed zadłużeniową pułapką, jaką wcześniej stosował Pekin.

- reklama -

Według Politico, podczas zeszłorocznego szczytu Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC), prezydent Xi Jinping zobowiązał się do zainwestowania w Afryce 40 miliardów dolarów, czyli o jedną trzecią mniej niż w poprzednim cyklu współpracy.

Taka samo wyglądają kwestia zobowiązań kredytowych. Według bazy chińskich pożyczek dla Afryki, stworzonej przez Johns Hopkins University i Boston University, w 2019 r. wysokość kredytów wyniosła 7,6 mld dol. To ostry spadek w porównaniu do 29,5 mld dol. w 2016 r.

Politico zarazem wskazuje, że Chiny udzieliły Afryce pomocy pandemicznej. W listopadzie 2021 r. obiecały przekazanie miliarda dawek szczepionek, oprócz 200 milionów już dostarczonych. Tymczasem szczepionki są punktem zapalnym między UE i Afryką. Powodem jest europejska odmowa zrzeczenia się praw własności intelektualnej, które pozwoliłoby na uruchomienie produkcji tanich preparatów w Afryce.

- reklama -

Problem szczepionek wykorzystuje Pekin, przypominając również o europejskiej przeszłości kolonialnej. Xi Jinping powiedział: – W ostatnich 65 latach Chiny i Afryka wykuły nierozerwalne braterstwo w walce z imperializmem i kolonializmem.

Inną wciąż nierozstrzygniętą kwestią jest finansowanie europejskich ambicji w Afryce. Wydaje się, że znaczna część funduszu o wartości 150 miliardów euro, który ma zostać przekazany w ciągu 7 lat, nie będzie pochodziła ze źródeł publicznych.

– Pomimo zachęt, które tworzy Bruksela, znalezienie odpowiednich i wiarygodnych inwestorów będzie wyzwaniem – ocenia Politico.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Izraelscy żołnierze wykonują rozkazy mordowania niewinnych

Jak się okazuje, nie tylko Niemcy jedynie "wykonywali rozkazy" mordowania niewinnych ludzi. Dokładnie to samo robią i dokładnie tak...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx