Europa próbuje odciągnąć Afrykę od chińskich wpływów. Unia zobowiązała się do sfinansowania dużych projektów wartych miliardy euro – informuje Politico.
Na dwudniowym spotkaniu przywódców europejskich i afrykańskich, planowanym w Brukseli, UE chce uzgodnić agendę projektów, na którą przeznacza 150 mld euro.
Wstępny dokument, który zostanie omówiony na szczycie z przywódcami Unii Afrykańskiej, zawiera szereg ambitnych projektów mających na celu poprawę łączności cyfrowej, budowę nowych połączeń transportowych i przyspieszenie przejścia na niskoemisyjne źródła energii. To część strategii Global Gateway – postrzeganej, jako geostrategiczna riposta na chińską inicjatywę Belt and Road.
– Okno możliwości dla Global Gateway zostało otworzone ale musimy upewnić się, że ma odpowiednie finansowanie aby przeciwdziałać chińskiemu Pasowi i Drodze – powiedziała Politico wiceprzewodnicząca komisji handlu Parlamentu Europejskiego Anna-Michelle Asimakopoulou.
Według portalu, Chiny mniej inwestują w Afryce, zwłaszcza od początku pandemii. Jest to również wynik obaw krajów afrykańskich przed zadłużeniową pułapką, jaką wcześniej stosował Pekin.
Według Politico, podczas zeszłorocznego szczytu Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC), prezydent Xi Jinping zobowiązał się do zainwestowania w Afryce 40 miliardów dolarów, czyli o jedną trzecią mniej niż w poprzednim cyklu współpracy.
Taka samo wyglądają kwestia zobowiązań kredytowych. Według bazy chińskich pożyczek dla Afryki, stworzonej przez Johns Hopkins University i Boston University, w 2019 r. wysokość kredytów wyniosła 7,6 mld dol. To ostry spadek w porównaniu do 29,5 mld dol. w 2016 r.
Politico zarazem wskazuje, że Chiny udzieliły Afryce pomocy pandemicznej. W listopadzie 2021 r. obiecały przekazanie miliarda dawek szczepionek, oprócz 200 milionów już dostarczonych. Tymczasem szczepionki są punktem zapalnym między UE i Afryką. Powodem jest europejska odmowa zrzeczenia się praw własności intelektualnej, które pozwoliłoby na uruchomienie produkcji tanich preparatów w Afryce.
Problem szczepionek wykorzystuje Pekin, przypominając również o europejskiej przeszłości kolonialnej. Xi Jinping powiedział: – W ostatnich 65 latach Chiny i Afryka wykuły nierozerwalne braterstwo w walce z imperializmem i kolonializmem.
Inną wciąż nierozstrzygniętą kwestią jest finansowanie europejskich ambicji w Afryce. Wydaje się, że znaczna część funduszu o wartości 150 miliardów euro, który ma zostać przekazany w ciągu 7 lat, nie będzie pochodziła ze źródeł publicznych.
– Pomimo zachęt, które tworzy Bruksela, znalezienie odpowiednich i wiarygodnych inwestorów będzie wyzwaniem – ocenia Politico.