INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

05:42 | wtorek | 26.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Czy Chiny sfinansują wojnę Putinowi?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

26 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Chiny są jedyną dużą gospodarką, która nadal utrzymuje bezpośredni dostęp do szybko izolowanej Rosji, jednak międzynarodowa presja na Pekin rośnie, informuje Politico.

Zaledwie kilka tygodni po tym, jak oba kraje podpisały umowę o szczególnym partnerstwie, Chiny nie mają innego wyjścia, niż zmiana stanowiska w sprawie dwustronnego kontaktów gospodarczych z Moskwą.

- reklama -

Choć Pekin nadal chce postrzegać Rosję jako partnera w osłabianiu globalnych wpływów Ameryki, będzie uważał aby nie podjąć kroków uznanych za poparcie agresji Putina. Z kolei chińskie przedsiębiorstwa będą niechętnie handlowały i inwestowały w kraju, który został odcięty od dużej części globalnej gospodarki.

Jak dotąd chińscy decydenci nie wypowiedzieli się na temat pomocy dla Rosji. Chiński bank centralny nie wydał żadnych wskazówek na temat stanu rosyjskich rezerw walutowych zgromadzonych w juanach.

Według danych Banku Rosji, około 13 procent rosyjskich zasobów czyli około 77 miliardów dolarów ma postać chińskiej waluty. Obecnie Moskwa będzie dążyła do ich wyprzedaży, aby utrzymać płynność własnych finansów.

- reklama -

– Chiny będą bardzo ostrożne jeśli chodzi o wsparcie rosyjskiej gospodarki. Ryzyko dla Pekinu jest niewiarygodne – powiedział Max Zenglein, główny ekonomista niemieckiego think tanku Merics. Jak dodał: – Nawet eksperci związani z chińskim rządem pesymistycznie patrzą na przyszłość rosyjskiej gospodarki po ostatnich rundach sankcji.

– W kontekście sankcji finansowych i kontroli eksportu, środowisko biznesowe w Rosji ulegnie dalszemu pogorszeniu, a międzynarodowi inwestorzy z pewnością ograniczą swój biznes i wyjdą z rosyjskiego rynku – potwierdza Han Yichen, specjalista ds. Eurazji w China Institutes of Contemporary International Relations (think tank chińskiego aparatu bezpieczeństwa narodowego).

Zdaniem Politico, już niedługo Pekin będzie musiał odpowiedzieć na prośby rosyjskiego banku centralnego. Kluczowe pytanie chińskich przywódców brzmi: – Czy chcemy być postrzegani, jako skarbonka wojny Putina?

- reklama -

– Jeśli Chiny zaczną podważać zachodnie sankcje, muszą również zdać sobie sprawę, że będą miały przeciwko sobie koalicję UE, USA i Japonii, która może szybko postawić Pekin w bardziej niewygodnej sytuacji – komentuje Max Zenglein.

Problem polega również na tym, że ani Rosjanie, ani Chińczycy nie widzą nawzajem transakcyjnej użyteczności juana i rubla. Na początku lutego Rosja i Chiny podpisały umowę gazową w euro, a nie we własnych walutach. Dlatego rosyjskie rezerwy zgromadzone w juanach nie zapewnią Moskwie przerwania blokady finansowej.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx