INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

10:53 | sobota | 05.07.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Gazowy kryzys we Włoszech

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

5 lipca

Przewrót majowy

12 maja 1926 Marszałkowi Piłsudskiemu na krótko udało się skupić w ręku prawie całą władzę, ale po uchwaleniu konstytucji marcowej, stracił ją. Piłsudski ogłosił...

Koniecznie przeczytaj

We Włoszech zależność od rosyjskiego gazu odbija się na przemyśle. Napaść na Ukrainę spowodowała największy wzrost cen rosyjskiego surowca w Europie. Huty wyłączają piece, a rybacy nie wypływają z portów, informuje Associated Press. 

We Włoszech, trzeciej co do wielkości gospodarce Unii Europejskiej, zależność od rosyjskiego surowca odbija się coraz ostrzej na gospodarce. Około 40 proc. energii elektrycznej wytwarza się z gazu ziemnego, który w dużej mierze pochodzi z Rosji. Dla porównania, w Niemczech tylko jedną czwartą.

- reklama -

W ciągu ostatniej dekady uzależnienie Włoch od rosyjskiego gazu wzrosło z 27 proc. do 43 proc. nad czym ubolewa premier Mario Draghi. Zmiana sytuacji zajmie jednak, co najmniej dwa lata.

Jeszcze przed wojną Europa stanęła w obliczu poważnego kryzysu energetycznego, który spowodował wzrost kosztów elektryczności, żywności i dostaw. Coraz wyższe ceny są związane z obawami, że konflikt doprowadzi do odcięcia dostaw paliw, uderzają w Europę znacznie mocniej niż w USA.

Europejscy przywódcy dyskutowali w Wersalu pod Paryżem o sposobach złagodzenia kryzysu. Draghi naciskał na dywersyfikację źródeł gazu, rozwój OZE i wprowadzenie limitu cen surowców energetycznych. Włochy intensywnie pracują nad zwiększeniem dostaw z Algierii i Kataru. Niestety mowa o błędach popełnianych przez wiele lat, które obecnie generują olbrzymie straty, ocenia AP.

- reklama -

Aby utrzymać rentowność włoscy producenci opakowań musieliby podnieść cenę tony papieru z 680 euro do 1,2 tys. euro, co jest niewykonalne. Jeden z koncernów zaspokajających jedną trzecią włoskich potrzeb, zawiesił działalność 6 zakładów recyklingu papieru. Podobnie firma Acciaierie Venete zamknęła 3 huty ponieważ ceny energii wzrosły dziesięciokrotnie. ​​

– Nigdy nie zdarzyło się, że musieliśmy wyłączać piece – powiedział AP dyrektor stalowni z regionu Veneto.

Kryzys energetyczny uderza we włoskich konsumentów wyższymi rachunkami za ogrzewanie, a ostatnio rosnącymi cenami na stacjach paliw. Litr benzyny kosztuje ponad 2 euro. Włoski nadawca państwowy rozpoczął kampanię oszczędzania energii, w tym wyłączania światła i obniżania temperatury mieszkań.

- reklama -

Kryzys sparaliżował branże rybacką. Wypłynięcie kutra z portu Fiumicino kosztuje 1250 euro dziennie, co nie pozostawia wiele miejsca na zyski z połowów dorsza, okonia morskiego, dorady i owoców morza. Restauracje muszą się zadowolić produktami mrożonymi lub hodowlanymi.

Według AP, w latach 2010-2014 Włochy zmniejszyły zużycie gazu w efekcie dotacjo do energii wiatrowej i słonecznej. Jednak w ostatnich latach uzależnienie od gazu ziemnego ponownie wzrosło, ponieważ Rzym podjął decyzję o wyłączaniu elektrowni węglowych zanieczyszczających środowisko.

Zostały zastąpione obiektami gazowymi ponieważ rozbudowa OZE utknęła w martwym punkcie z powodu niesławnej włoskiej biurokracji, która odstrasza inwestorów.

– Włochy wyraźnie nie doceniły problemu większego zużycia gazu, a tym samym zależności od rosyjskiego surowca – podsumowuje AP. 

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
piter
14.03.2022 13:38

niedługo ,,jewropiejczycy ” będą latać z wiatrakiem w du.ie i z żarówką w zębach , aż odechce się im wolności i demokracji

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Izraelscy żołnierze wykonują rozkazy mordowania niewinnych

Jak się okazuje, nie tylko Niemcy jedynie "wykonywali rozkazy" mordowania niewinnych ludzi. Dokładnie to samo robią i dokładnie tak...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx