INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

22:48 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

No menu items!
Więcej

    Niemcy: Wczoraj arogancja wobec Polski, dzisiaj wobec Ukrainy

    Czas czytania: 2 min.

    Kartka z kalendarza polskiego

    22 listopada

    Jan Kazimierz w słuckim pasie

    20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

    Koniecznie przeczytaj

    Na łamach „Die Welt” polityk SPD zmiażdżył politykę Angeli Merkel oraz własnej partii wobec Rosji. Domaga się powołania komisji, która rozliczy przyjaźń socjaldemokratów z Kremlem.

    Dziennik „Die Welt” opublikował wywiad z naukowcem Centrum Badań nad Historią Współczesną w Poczdamie i politykiem SPD Janem Claasem Behrendsem. Rozmówca ostro skrytykował rosyjską politykę Niemiec. Byłej kanclerz zarzucił brak zmiany kursu wobec Putina po okupacji Krymu w 2014 r.

    - reklama -

    – Merkel celowo, poprzez Nord Stream-2, kontynuowała biznes z Rosją Putina, po tym jak osłabiła energetyczno-polityczną suwerenność Niemiec przedwczesną rezygnację z atomu. Dlatego Angela Merkel ponosi odpowiedzialność za politykę ustępstw, która umożliwiła obecną wojnę. Nie chciała wyrwać niemieckiej opinii publicznej z letargu. Uważam Merkel za cichą populistkę – powiedział Claas Behrends.

    Zapytany przez „Die Welt“ o często powtarzaną w Niemczech tezę, że sytuacja w Ukrainie eskalowała, ponieważ NATO nie odrzuciło kategorycznie próśb Ukrainy o członkostwo w Sojuszu, zaprzeczył.

     – W tym wyraża się fiksacja niemieckiej polityki wschodniej na interesach Kremla. Do polityków SPD, takich jak Klaus von Dohanyi nie dotarło jeszcze, że po 1991 r. nie ma już sowieckiego bloku z centralą w Moskwie, ale istnieje kilkanaście suwerennych państw. To sprawia, że Europa Wschodnia stała się inna – odpowiedział Behrends.

    - reklama -

    Polityk odniósł się również do polityki wschodniej (Ostpolitik) dawnego kanclerza Niemiec Willy’ego Brandta. Jego zdaniem, SPD ignoruje fakt, że tzw. polityka zmiany poprzez zbliżenie, popadła w kryzys już w latach 80-tych. Jako przykład Behrends wskazał reakcję Moskwy na powstanie Solidarności w Polsce.

    – Sowiecki system nie zmienił się mimo prowadzenia interesów w sektorze energetycznym. Zareagował na polskie protesty stanem wojennym, czołgami i represjami – ówczesną arogancję SPD wobec Polski Behrends porównuje do dzisiejszej arogancji wobec Ukrainy.

    Jan Claas Behrends opowiedział się za powołaniem wewnątrzpartyjnej komisji, która miałaby wyjaśnić „jawne uwikłanie“ kierownictwa SPD z Kremlem, które stało się  charakterystyczne po 2000 r.

    - reklama -

    Jednocześnie poinformował, że głosował przeciwko przyjętej przez SPD deklaracji mającej na celu zbadanie, dlaczego Zachód nie reagował na wczesne ostrzeżenia płynące z państw Europy Środkowej i Wschodniej o rosnącym zagrożeniu ze strony Putina. Jego zdaniem, rezolucja nie jest wystarczająco wnikliwa i powierzchownie dotyka problemu odpowiedzialności SPD.

    – Przyjęta deklaracja jest pozbawiona empatii wobec Ukrainy. Ani na forum historycznym, ani w kierownictwie partii nie widzę jakiejkolwiek skłonności do samokrytyki – Behrends skomentował własne weto.

    Śledź nas na:

    Czytaj:

    Oglądaj:

    Subskrybuj
    Powiadom o

    0 komentarzy
    oceniany
    najnowszy najstarszy
    Wbudowane informacje zwrotne
    Zobacz wszystkie komentarze
    reklama spot_img

    Ostatnio dodane

    Waszyngton i Berlin jak Warszawa

    Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

    Przeczytaj jeszcze to!

    0
    Podziel się z nami swoją opiniąx