Administracja Bidena zapowiada blokowanie fuzji właścicielskich, które uważa za szkodliwe dla konkurencyjności amerykańskiej gospodarki, informuje portal Axios.
Według portalu, taką reakcję wywołała sprawa fińskich producentów dźwigów oraz innego sprzętu do obsługi ładunków Cargotec – Konecranes. Obie firmy wycofały się z planowanej fuzji o wartości 5 miliardów dolarów, zapowiadanej od 2021 r.
Decyzję o odstąpieniu ogłoszono zaledwie kilka godzin przed tym, jak departament sprawiedliwości USA zapowiedział wniesienie pozwu. Jego złożenie byłoby już siódmą blokadą prawną tego rodzaju działań biznesowych od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Joe Bidena.
Według Axios, wcześniej sprzeciw wobec fuzji podmiotów z Finlandii wniósł brytyjski organ antymonopolowy, natomiast przeciwskazań nie dostrzegła Unia Europejska, która wydała zgodę w lutym.
Tymczasem zdaniem Białego Domu, dalsze rozdzielnie obu producentów jest korzystne dla operatorów amerykańskich portów, zwłaszcza jeśli chodzi o zamówienia i kontrakty na nowe urządzenia, ich serwis i obsługę.
Departament sprawiedliwości podkreśla, że konkurencyjność jest ważna dla każdej branży. Jednak logistyka jest obecnie szczególnie wrażliwa i poszkodowana przez wąskie gardła światowych łańcuchów dostaw.
Zdaniem Axios, amerykański organ regulacyjny nie uwierzył, że proponowane przez Finów środki zaradcze, zagwarantowałyby uczciwą konkurencją w branży żeglugowej, którą obie firmy konsolidowały przez ostatnie trzy dekady.
– Stany Zjednoczone uważają Cargotec i Konecranes za podmioty wpływające na poziom konkurencyjności globalnych usług transportu, podejmując próbę zdominowania branży – ocenia portal.