INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

21:57 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nowy kryzys migracyjny

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Nekropolia narodowa

20 maja 1792 r. Najsłynniejszy cmentarz w Polsce ma powierzchnię porównywalną z powierzchnią Watykanu. Na przestrzeni ponad 200 lat dzielił tragiczne losy Warszawy i jej...

Koniecznie przeczytaj

– Długotrwała destabilizacja ekonomiczna państw afrykańskich oraz brak życiowych perspektyw dla ich mieszkańców mogą spowodować drugą falę nielegalnej imigracji w kierunku Europy – czytamy w najnowszym raporcie Europejskiej Agencji ds. Azylu (EASO).

EASO uprzedza, że pandemia zwiększy strumienie migracyjne wpływające do Unii Europejskiej. Nowy kryzys migracyjny jest nieomal pewny, ze względu na wzrost ekonomicznego, politycznego i terrorystycznego napięcia w szeregu krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

- reklama -

Podobnego zdania jest Europejska Organizacja Policyjna. W ocenie Europolu: „Intensywność nielegalnej imigracji w ostatnim czasie uległa osłabieniu, ponieważ sanitarna kwarantanna zastosowana w skali całego kontynentu sparaliżowała ludzką kontrabandę”.

Faktyczne zablokowanie komunikacji lotniczej i wzmocniona kontrola granic lądowych zmuszają przestępców do poszukiwania nowych szlaków kontrabandy, co wywołuje przestój w przemytniczym interesie.

Analitycy Europolu uważają jednak, że osłabienie rygorów izolacji w UE natychmiast spowoduje „wybuch zainteresowanianie legalnym pobytem w Europie”. Niestety osłabienie gospodarcze i wyczerpanie społeczne na całym świecie zwiększają ryzyko, że kryzys imigracyjny uderzy w Europę ze zdwojoną siłą.

- reklama -

Obie agencje uprzedzają narodowe struktury do spraw uchodźców i nielegalnych imigrantów zarobkowych, o nowych metodach „ludzkich dostaw” wprowadzanych przez gangi przemytnicze.

W przypadku zniesienia ograniczeń ruchu osobowego w UE, zorganizowana przestępczość trudniąca się kontrabandą szybko przystosuje się do nowych warunków bezpieczeństwa sanitarnego, ostrzega Europol.

Należy spodziewać się intensywnego wykorzystania niewielkich łodzi i kutrów do nielegalnego przekraczania granic morskich i rzecznych. Zwiększy się kontrabanda ludzi transportem kolejowym i samochodowym.

- reklama -

Natomiast EASO zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwo, którego źródłem jest Turcja. Agencja obawia się, że suma przyczyn politycznych i złożonej sytuacji ekonomicznej, doprowadzi do zwiększenia liczby nielegalnych imigrantów z tego kierunku.

Raport przypomina, że jeszcze przed wybuchem pandemii Ankara sprowokowała kryzys migracyjny. W lutym bieżącego roku turecka straż graniczna celowo poluzowała kontrolę nad obozami przejściowymi. Do Grecji, a więc w obszar strefy Schengen, przedarło się wówczas od 15 tys. do nawet 25 tys. nielegalnych imigrantów.

Jak przypominają media, największa fala nielegalnych przybyszów zalała UE w 2015 r. Liczba imigrantów sięgnęła wówczas miliona osób. W następstwie unijnych kroków zapobiegawczych liczba imigrantów obniżyła się w 2019 r. do 130 tys. Od początku 2020 r. władze państw członkowskich UE zarejestrowały 20 tys. wniosków o prawo pobytu.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Włochy planują dla Ukrainy nową Jałtę

Na Ukrainie leje się krew, a świat zamiast zakończyć wojnę stanowczymi decyzjami wobec Rosji, planuje drugą Jałtę. W roli...

Przeczytaj jeszcze to!