Straty niemieckiej gospodarki

0
38
Centrum finansowe Niemiec: Frankfurt nad Menem. Fot. Internet.
Centrum finansowe Niemiec: Frankfurt nad Menem. Fot. Internet.

Trzy miesiące przestoju, kilkaset miliardów euro i 1,8 mln miejsc roboczych. Tak brzmi szacunek strat niemieckiej gospodarki na skutek pandemii.

Monachijski Instytut Badań Ekonomicznych ifo opracował najnowszą prognozę gospodarczą. Zdaniem szefa Instytutu Clemensa Fuesta w 2020 r. niemiecki PKB może być mniejszy od 7,2 do 20,6 punktów procentowych.

Taki będzie skutek przestojów produkcji, przestawienia personelu na niepełny dzień roboczy i redukcji zatrudnienia, które wspólnie wywołają deficyt budżetu federalnego.

Fuest oświadczył, że Niemcy stykają się z bezprecedensowym kryzysem ekonomicznym, przewyższającym skutkami wszystkie załamania gospodarcze w powojennej historii.

W zależności od czasu trwania pandemii ifo wskazuje, że gospodarka straci 250–450 mld euro (scenariusz dwumiesięcznego przestoju) lub 350–730 mld euro (trzy miesiące).

Jednocześnie eksperci Instytutu ostrzegają o możliwości utraty 1,8 mln miejsc pracy. W związku z tym Fuest wezwał rząd do opracowania strategii kontynuacji produkcji przemysłowej w warunkach pandemii.

- reklama -