INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

18:13 | wtorek | 03.12.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

No menu items!
Więcej

    Synowie Mitteleuropy

    Czas czytania: 2 min.

    Kartka z kalendarza polskiego

    3 grudnia

    Jan Kazimierz w słuckim pasie

    20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

    Koniecznie przeczytaj

    Z zamieszczonego przez rodzinę śp. Jerzego Stuhra nekrologu nie dowiadujemy się, synem której Mitteleuropy był zmarły artysta? W każdym razie w żadnej z wersji Niemcy nie przewidywali istnienia państwa polskiego.

    “W środę 17 lipca na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie odbył się pogrzeb Jerzego Stuhra. (…) Stuhr senior bez wątpienia czuł się kaznodzieją, występującym w imieniu samozwańczych elit III RP, a za wystarczający tytuł do takiej aktywności uznał swoją aktorską sławę. Problem w tym, że wybitni reżyserzy nigdy nie widzieli w nim kandydata do roli wielkiego moralizatora. Obsadzali go w roli wrednego cwaniaczka i karierowicza Lutka Danielaka w „Wodzireju” czy zabawnego Maksa Paradysa w „Seksmisji”. „Jerzy miał plebejską twarz” powiedziała nietaktownie, wygłaszając mowę pogrzebową, Agnieszka Holland, co nie bardzo spodobało się zgromadzonym na uroczystości, oczekujących bardziej wzniosłych słów” – tak Mirosław Kokoszkiewicz podsumowuje w “Warszawskiej Gazecie” pogrzeb gwiazdora i przemilczane przez relacjonujące uroczystość media, słowa Holland. Ale zauważa coś jeszcze – treść nekrologu zmarłego, opublikowanego przez jego rodzinę, z nieznanych powodów podkreślającą, że zmarły był “inteligentem”, ale nie tylko. Był “synem Mitteleuropy”.

    - reklama -

    “Czy rodzina, oddając ostatni hołd mężowi, ojcu i dziadkowi, musiała w nekrologu oddawać jeszcze hołd Niemcom? A może inteligencka rodzina Stuhrów nie wie, że określenie Mitteleuropa to pojęcie historyczne, określające polityczne cele Niemiec podczas I wojny światowej?” – pyta publicysta.

    No właśnie – rodzina nie wie czy przeciwnie – bardzo dobrze wie i wie, co napisała? A czym była Mitteleuropa i czy Niemcy się jej wyrzekli? – o tym w całym felietonie red. Kokoszkiewicza tylko w “Warszawskiej Gazecie”.

    Śledź nas na:

    Czytaj:

    Oglądaj:

    Subskrybuj
    Powiadom o

    0 komentarzy
    oceniany
    najnowszy najstarszy
    Wbudowane informacje zwrotne
    Zobacz wszystkie komentarze
    reklama spot_img

    Ostatnio dodane

    Tajne ustalenia Tuska i Hołowni?

    Czy Szymon Hołownia "studiował" w Collegium Humanum i czy miała to być tajemnica koalicji? O czym świadczy nerwowa reakcja...

    Przeczytaj jeszcze to!

    0
    Podziel się z nami swoją opiniąx