INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

16:36 | piątek | 04.04.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Świat w obliczu głodu?

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

4 kwietnia

Zbrodnia katyńska – Ostaszków

4 kwietnia 1940 Strzał w potylicę i "pogrzeb" w dole śmierci. Tak sowieci mordowali polską elitę - żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i policjantów. Przez całe...

Koniecznie przeczytaj

Filipińskie władze wydały rozkaz użycia broni palnej przeciwko osobom łamiącym kwarantannę. To efekt głodowego protestu biednych dzielnic Manili. Tymczasem ONZ ostrzega: pandemia wywoła globalną klęskę głodu.

– Mój rozkaz dla wojska i policji: jeśli ludzie prowokują niebezpieczną sytuację lub zagrażają waszemu życiu macie strzelać, żeby zabić! Zamiast robić problemy, trafią na cmentarz – to cytat z telewizyjnego wystąpienia prezydenta Filipin, o którym poinformowała agencja AFP.

- reklama -

Rodrigo Duterte wydał rozkaz po stłumieniu niepokojów w biednych dzielnicach Manili. Mieszkańcy slumsów wyszli na ulice, oskarżając rząd o zbyt skąpe dostawy produktów niezbędnych do przetrwania epidemii. Ponadto Filipińczycy zdesperowani brakiem pomocy medycznej napadli na kilka ambulansów pogotowia i pobili ich załogi. Podczas pacyfikacji aresztowano 20 prowodyrów rozruchów. Kilkudziesięciu policjantów odniosło rany zadane maczetami i kamieniami.

Przypomnijmy, że z powodu epidemii władze filipińskie wprowadziły stan wyjątkowy na okres sześciu miesięcy. Koronawirusem zaraziło się prawie 3 tys. Filipińczyków, a 98 osób zmarło.

Prezydent Duterte już wcześniej zasłynął bezkompromisową postawą wobec wszelkiej przestępczości. W 2017 r. wydał rozkaz zabijania na miejscu wszystkich podejrzanych o handel narkotykami.

- reklama -

Tymczasem eksperci ostrzegają. Głodowe rozruchy na Filipinach to tylko symptom globalnego zjawiska, które wywołała pandemia. ONZ alarmuje, że nad ludzkością zawisła klęska głodu.

Jak informuje Światowy Program Żywnościowy (WFP), już w tej chwili niedostatek jedzenia odczuwa 870 mln osób. Agenda ONZ zaopatruje w produkty niezbędne do przetrwania 87 mln głodujących w 80 państwach świata. Najlepiej zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia. Dlatego WFP bije na alarm. – Obawiamy się bardzo poważnego kryzysu żywnościowego – możemy przeczytać w specjalnym komunikacie ONZ poświęconym skutkom pandemii.
Szczególnie zła sytuacja panuje w ubogiej Afryce. Koronawirus zaraził już wiele państw Czarnego Kontynentu. Z drugiej strony, surowe działania izolacyjne odcięły od międzynarodowej pomocy żywnościowej całe regiony i miliony potrzebujących.

W opłakanej sytuacji znalazła się ludność Południowego Sudanu, Etiopii, Somali i Kenii, gdzie liczba podopiecznych WFP sięga 15 milionów. ONZ pesymistycznie ocenia dalszy rozwój sytuacji, wskazując, że liczba głodujących w innych regionach świata będzie tylko rosła.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Ukraińska lista Polaków do zabicia

Kilka lat temu na Ukrainie zostały stworzone listy proskrypcyjne Polaków. Te listy nadal istnieją, ponieważ nie mamy żadnego dokumentu,...

Przeczytaj jeszcze to!