INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

09:02 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

To prawdziwa katastrofa! Pandemia przyczyną największego spadku PKB w Ameryce Łacińskiej od 120 lat!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Według raportu ogłoszonego pod koniec tygodnia przez Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL) pandemia koronawirusa spowodowała w regionie spadek PKB o 6,8 proc.

To najgłębsza recesja od 120 lat – oświadczyła Alicia Barcena, przewodnicząca CEPAL.

- reklama -

Międzynarodowe transakcje handlowe w regionie zmalały w ubiegłym roku o 56 miliardów dolarów w stosunku do roku poprzedniego. Z tytułu tych transakcji do regionu napłynęło tylko 105 480 milionów dolarów, co zbliżone jest do światowego poziomu strat z tego tytułu.

Niepewność na rynkach spowodowana kryzysem wywołanym przez pandemię, jak stwierdziła Alicia Barcena, doprowadziła do spadku zagranicznych inwestycji we wszystkich krajach regionu z wyjątkiem pięciu: Bahamów, Barbadosu, Ekwadoru, Paragwaju i Meksyku. Udział inwestycji zagranicznych w PKB Ameryki Łacińskiej wyniósł w 2020 roku zaledwie 2,5 proc., podczas gdy w całej poprzedniej dekadzie utrzymywał się na poziomie 3,5 proc.

Brazylia, do której przed wybuchem pandemii napływało najwięcej zagranicznych kapitałów inwestycyjnych, utraciła w 2020 roku aż 35,4 proc. swych dochodów z tego tytułu, podczas gdy Meksyk, druga gospodarka regionu, zwiększył je o 6,6 proc.

- reklama -

Dramatycznie przedstawiają się ekonomiczne następstwa pandemii w Ameryce Środkowej: ogółem we wszystkich krajach tego regionu wpływy z gospodarki skurczyły się przeciętnie o 89,4 proc. – stwierdza raport. Tymczasem w krajach karaibskich straty te były wielokrotnie mniejsze i wyniosły 25,5 proc.

Raport zwraca też uwagę na „zasadnicze zmiany na mapie inwestycji zagranicznych w Ameryce Łacińskiej”.

Udział kapitałów inwestycyjnych napływających z Europy zmalał do 38 proc., podczas gdy inwestycje pochodzące z USA wzrosły o 10 punktów procentowych i wynoszą obecnie w regionie 37 procent wszystkich inwestycji w Ameryce Łacińskiej.

- reklama -

Raport sygnalizuje także jedną z najważniejszych nowych tendencji w dziedzinie inwestycji w regionie: Chiny stają się coraz ważniejszym graczem w Ameryce Łacińskiej, działając poprzez tworzenie spółek z miejscowym kapitałem i zakup całych przedsiębiorstw. Podczas gdy ich udział w gospodarce regionu w latach 2005 – 2009 wynosił zaledwie 1,7 proc., to w latach 2015 – 2019 wzrósł, zwłaszcza dzięki inwestycjom w sektorze zielonej energii, transportu oraz informatyki – do 16,3 proc.

Według prognoz CEPALU, „panorama gospodarki światowej pozostanie niezwykle złożona również w 2021 roku, w którym oczekuje się wzrostu inwestycji o 10 do 15 procent, jednak perspektywy przedstawiają się mniej optymistycznie dla Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów”. (PAP)

Ik/ tebe/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Mega MAGA! Czyli słynne „fight, fight, fight!”

Agenda Kamali Harris była głównie ideologiczna, przesycona rozmaitymi „wokistowskimi” miazmatami, natomiast agenda Trumpa była praktyczna, odwołująca się do codziennych...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx