Według informacji Redaktionsnetzwerk Deutschland obowiązkowe szczepienia dla personelu szpitali, zakładów opiekuńczych i punktów ambulatoryjnych mają wejść w życie 16 marca.
Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) powołuje się na informację z kręgów partii SPD, FDP i Zielonych, które tworzą nową koalicję rządową. Wyjaśnia, że wszyscy obecnie zatrudnieni oraz wszyscy, którzy rozpoczną pracę od 1 stycznia 2022 r. w szpitalach, zakładach opiekuńczych i ambulatoryjnych będą musieli najpóźniej do 15 marca okazać zaświadczenie o pełnej ochronie szczepiennej. Osoby, które rozpoczną pracę później, będą potrzebowały odpowiedniego dokumentu już na etapie rekrutacji.
Termin wprowadzenia obowiązku zakładający okres przejściowy ma umożliwić szczepienia wszystkim, którzy pracują w wyżej wymienionych placówkach. Zwolnieni z obowiązku mają być jedynie pracownicy, którzy ze względów medycznych nie mogą się uodpornić. Projekt ustawy o „instytucjonalnym obowiązku szczepień” już przygotowany przez ministerstwo zdrowia ma zostać uchwalony w Bundestagu najpóźniej do połowy grudnia. Swoje rekomendacje przedstawi także Niemiecka Rada Etyki.
RND ostrzega, że zgodnie z planami, praca bez odpowiedniego zaświadczenia nie będzie możliwa. Nieprzestrzeganie wymogu ma być traktowane jako wykroczenie administracyjne i będzie podlegać karze grzywny. Ustawa ma na celu zapewnienie bardziej skutecznej ochrony przed zakażeniem koronawirusem, zwłaszcza osobom starszym i cierpiącym na choroby współistniejące. W przeszłości, głównie w domach opieki, wielokrotnie występowały ogniska zakażeń Covid-19.
Informację potwierdza Deutsche Welle. Według rozgłośni rząd federalny i kraje związkowe porozumiały się w kwestii tego, że Bundestag „wkrótce” podejmie decyzję dotyczącą powszechnych obowiązkowych szczepień.
– Niemiecka Rada Pielęgniarska z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu i krajów związkowych — powiedziała kierująca organizacją Christine Vogler.