INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

20:14 | sobota | 23.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Zielona generacja nie powstrzymuje wzrostu cen gazu

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Ceny gazu w Europie ponownie idą w górę. Kontrakty terminowe na styczeń osiągnęły rekordową wartość 1,6 tys. dol. za tysiąc metrów sześciennych, przekraczając październikowe maksimum. Oprócz wstrzymania certyfikacji Nord Stream-2 i niskiego poziomu zapasów, za wzrost cen odpowiada fiasko generacji wiatrowej. Analitycy przewidują, że wraz ze spadkiem temperatur w Europie, ceny gazu mogą osiągnąć bezprecedensowy poziom – informuje rosyjska gazeta „Kommiersant”.

Ceny gazu na europejskim rynku nadal rosną. W kluczowym hubie gazowym TTF kontrakty terminowe z dostawą w styczniu rosły o ponad 6 proc. dziennie. Według „Kommiersanta”, trend ulegnie wzmocnieniu, ponieważ zapasy gazu w europejskich magazynach gwałtownie spadły z powodu chłodów na przełomie listopada i grudnia. Tymczasem dostawy LNG, które mogłyby pokryć szczyt popytu, nadal trafiają do Chin.

- reklama -

We wtorek ceny gazu w Europie podskoczyły również w związku z komentarzem niemieckiej minister spraw zagranicznych. Annalen Baerbock powiedziała, że gazociąg Nord Stream-2 nie zostanie uruchomiony do czasu spełnienia wymogów prawodawstwa energetycznego Unii. Tymczasem Gazprom jako jedyny duży gracz dysponujący wolnymi mocami produkcyjnymi, mógłby znacząco zwiększyć dostawy gazu do Europy, jednak tego nie robi.

„Kommiersant” podkreśla również, że jedną z przyczyn wzrostu cen gazu jest spadek generacji wiatrowej. 13 grudnia udział energetyki wiatrowej w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Europie spadł do 10,1 proc. podczas gdy tydzień wcześniej wyniósł 15,6 proc. Dlatego według danych giełdy energii OMIE, średnie ceny energii elektrycznej w Hiszpanii i Portugalii wzrosły do rekordowych poziomów. Wpływ warunków pogodowych na wzrost energii w Europie staje się bardzo odczuwalny, ponieważ późną jesienią i zimą uniemożliwia zwiększenie wydajności instalacji wiatrowych i słonecznych.

– Takie uwarunkowania spychają producentów energii elektrycznej w stronę tradycyjnych paliw, przede wszystkim węgla i gazu, a to wywołuje panikę na rynku i dodatkowo przyspiesza wzrost cen. Wraz z nadejściem chłodów koszty energii mogą osiągnąć bezprecedensowe wartości – gazeta cytuje opinię rosyjskich ekspertów.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx