INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:13 | sobota | 23.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Rosyjsko-niemiecki kontrakt wodorowy podpisany

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Rosyjska spółka gazowa Novatek i niemiecki koncern energetyczny Uniper SE podpisały umowę na dostawę 1,2 mln ton wodoru – informuje dziennik „Kommiersant”.

Druga co do wielkości firma gazowa Rosji, Novatek podpisała umowę z Uniper SE na dostawę 1,2 mln ton amoniaku w ramach przyszłego projektu „Obskij GCC”. Skroplony gaz ma służyć jako nośnik wodoru, który ze względu na neutralność środowiskową nazywany jest paliwem przyszłości. „Kommiersant” podkreśla, że jest to pierwsza umowa na przemysłowe dostawy wodoru z Rosji.

- reklama -

Amoniak będzie dostarczany do terminalu Uniper w Wilhelmshaven, gdzie ulegnie przetworzeniu na azot i wodór. Instalacja będzie zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Ponieważ rosyjski amoniak zostanie wyprodukowany na bazie  gazu ziemnego ze złóż jamalskich, pozyskiwany wodór uzyska „niebieski” status paliwowy. Najbardziej przyjazny dla środowiska, „zielony” wodór wytwarzany jest z wody w procesie elektrolizy – przypomina gazeta.

Umowa z Uniperem ma wstępny charakter, ale jest niezbędna do podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie wspólnego przedsięwzięcia „Obskoje”. Obecnie projekt zakłada produkcję 2,2 mln ton amoniaku i 130 tys. ton wodoru rocznie. Uruchomienie pierwszego etapu rosyjsko-niemieckiej inwestycji zaplanowano na 2026 r. a kolejnego rok później.

Spółka Novatek poinformowała, że dwutlenek węgla będący produktem ubocznym wytwarzania amoniaku, zostanie wtłoczony w wyeksploatowane złoża gazowe. W ten sposób rosyjska firma zamierza utylizować do 4 mln ton Co2. Prezes spółki Leonid Michelson nie wykluczył, że utylizowany dwutlenek węgla zostanie wykorzystany w produkcji koncentratu gazowego w ramach przedsięwzięcia LNG Novatek na Jamale.

- reklama -

„Kommiersant” informuje, że Novatek podpisał także memorandum na dostawy amoniaku i wodoru z niemieckim koncernem RWE. Wolumeny i terminy dostaw nie zostały jednak zawarte w dokumencie intencyjnym.

Zdaniem gazety, współpraca wodorowa z Niemcami to przełom dla rosyjskiego przemysłu gazowego. Dotychczas firma konsultingowa Wood Mackenzie wskazywała na Bliski Wschód i Australię, jako perspektywicznych producentów wodoru w najbliższych latach.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Justu447
24.12.2021 23:06

Niemcy od lat skłócali Polskę z Rosją, bo chodziło o wyeliminowanie Polaków z rynku rosyjskiego…. ta cała UE to organizacja żydowsko faszystowska, która realizuje swoje plany, kosztem innych państw min. Polski

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx