INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

11:58 | sobota | 23.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Pekin chce technologicznej samowystarczalności

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Aby uczynić Chiny samowystarczalnym mocarstwem technologicznym, partia komunistyczna zmusza największą na świecie firmę e-commerce, aby podjęła się trudnego projektowania własnych procesorów. To biznes niepodobny do niczego, co Alibaba Group robiła wcześniej – komentuje Associated Press.

Jesienią spółka chipowa holdingu T-Head, zaprezentowała procesor Yitian 710 służący przetwarzaniu danych w chmurze. Alibaba twierdzi, że na razie nie planuje jego sprzedaży.

- reklama -

Także inni, początkujący twórcy chipów, w tym gigant mediów społecznościowych Tencent oraz marka smartfonów Xiaomi, obiecują wydatkowanie na ten cel miliardów dolarów. Pekin zdaje sobie sprawę, że chipy procesorów odgrywają najważniejszą rolę w chińskich produktach, od smartfonów i samochodów, po urządzenia medyczne i sprzęt AGD.

Dlatego chipy stały się najwyższym priorytetem w kampanii partii komunistycznej, mającej na celu położenie kresu uzależnienia Chin od technologii Stanów Zjednoczonych, Japonii i innych dostawców, których Pekin postrzega jako rywali gospodarczych i strategicznych. Jeśli plan się powiedzie, zachodni liderzy biznesu i polityki ostrzegają, że może spowolnić innowacje, zakłócić światowy handel i sprawić, że świat stanie się biedniejszy.

– Samowystarczalność jest podstawą narodu chińskiego – ogłosił tymczasem  prezydent Xi Jinping. Wezwał, by Chiny stały się technologicznym supermocarstwem zdolnym do obrony narodowego bezpieczeństwa ekonomicznego. Według Xi, Chiny muszą się stać głównym światowym centrum nauki i innowacji.

- reklama -

Zdaniem AP, Pekin może jednak czekać kosztowne rozczarowanie. Nawet przy ogromnych inwestycjach, biznesmeni i analitycy twierdzą, że chińscy producenci chipów będą mieli trudności, jeśli odejdą od kooperacji z globalnymi dostawcami zaawansowanych komponentów i technologii.

Agencja zwraca uwagę, że decyzja Pekinu zwiększa napięcie z Waszyngtonem i Europą, które oskarżają Chiny o kradzież technologii. Gdyby świat miał się podzielić na rynki o niezgodnych standardach i produktach, części wyprodukowane w USA lub Europie mogą nie działać w chińskich komputerach lub samochodach.

Chińskie fabryki montują smartfony i tablety z całego świata, ale potrzebują komponentów ze Stanów Zjednoczonych, Europy, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Chipy zajmują pierwsze miejsce w chińskim imporcie, przed ropą naftową.

- reklama -

Jednak Pekin motywuje decyzję wskazując na firmę Huawei Technologies Ltd. która w 2018 r. utraciła dostęp do amerykańskich chipów na mocy sankcji nałożonych przez Biały Dom. Restrykcja sparaliżowała ambitne plany producenta sprzętu telekomunikacyjnego, aby stać się globalnym liderem w dziedzinie smartfonów nowej generacji.

Według analityków branżowych, obecnie Huawei zbliża się do Intel Corp. południowokoreańskiego Samsung Electronics i brytyjskiego Arm Ltd. pod względem projektowania układów logicznych dla smartfonów. Jeśli chodzi o ich wytwarzanie, chińskie fabryki pozostają nawet o dekadę do tyłu za liderami branży. Nawet firmy, takie jak Alibaba, które mogą projektować chipy, będą potrzebowały zagranicznych wytwórni, aby je wyprodukować.

Yitian 710 wymaga precyzji, której nie jest w stanie osiągnąć żaden chiński producent. Według agencji, wytworzenie chipa wymaga około 1500 kroków, mikroskopijnej precyzji i technologii, których właścicielem jest garstka amerykańskich, europejskich i japońskich dostawców. Pekin twierdzi jednak, że do 2030 r. wyda 150 mld dol. na rozwój tego sektora.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx