Posłowie Konfederacji domagają się od premiera Mateusza Morawieckiego dymisji ostatnich czterech członków Rady Medycznej. Chcą też podjęcia działań przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Konfederacja apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastową dymisję pozostałych członków Rady Medycznej. W piątek opuściło ją 13 z 17 członków, twierdząc, że powodem jest „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.
Wcześniej posłowie złożyła doniesienie na Radę Medyczną do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mimo dymisji, posłowie prawicy nie odpuszczają lekarzom.
W poniedziałek podczas konferencji prasowej posłowie Konfederacji przekazali, iż domagają się, by prezes Rady Ministrów zdymisjonował pozostałych członków Rady Medycznej. Poseł Michał Urbaniak ocenił, że rada nie była wiarygodna.
– Takie osoby nie powinny zasiadać w Radzie Medycznej, ponieważ nie mają zaufania społecznego (…) Apelujemy także do pana premiera o to, by zdymisjonował resztę Rady Medycznej – powiedział Urbaniak.
Posłowie zaapelowali, by dymisja pozostałych członków Rady nastąpiła natychmiast, a opinia publiczna otrzymywała wiarygodne informacje o ewentualnym „konflikcie interesów”, w jakim mogą pozostawać niektórzy członkowie Rady Medycznej.
Chodzi m.in. o doniesienia tygodnika „Sieci” z 2021 roku, z którego wynika, że większość członków Rady miało mieć powiązania z koncernami farmaceutycznymi produkującymi szczepionki. Z artykułu wynikało, iż 12 z 17 członków Rady Medycznej było w stanie konfliktu interesów, gdy byli doradcami premiera, a jednocześnie dostawali – jak przestawili Konfederaci – granty od koncernów farmaceutycznych.
Dyrektor biura prasowego Konfederacji, Tomasz Grabarczyk, zaapelował, aby „ABW jak najszybciej zajęła się tą sprawą, aby jak najszybciej zbadała i uświadomiła Polaków, czy rzeczywiście dalej takie powiązania mają miejsce”.