INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

03:06 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Marszałek Sejmu i szef Kancelarii Morawieckiego wezwani do NIK. Banaś chce ich przesłuchać do afery maseczkowej!

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Najwyższa Izba Kontroli bada program Polskie Szwalnie. Zeznania muszą złożyć Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Radio RMF ujawniło, że Marszałek Sejmu i szef KPRM mają być świadkami w doraźnej kontroli NIK badającej rządowy program Polskie Szwalnie. Program ten zapowiedział w kwietniu 2020 roku Mateusz Morawiecki.

- reklama -

Program Polskie Szwalnie miał zagwarantować dostępność maseczek ochronnych. W miesiąc miało zostać wyprodukowanych 100 mln maseczek, a niedługo potem Polska miała stać się samowystarczalna w tym zakresie.

Po roku, w marcu 2021 roku, okazało się, że nie działał jeden z kluczowych elementów programu, czyli fabryka w Stalowej Woli.

Co więcej, z ustaleń dziennikarzy wynikało, że w magazynach leżało kilkadziesiąt milionów bezużytecznych maseczek, a w nieczynnej fabryce w Stalowej Woli przeterminował się warty 50 milionów złotych materiał medyczny. Realizująca program Agencja Rozwoju Przemysłu miała zmarnować nawet setki milionów złotych z publicznych pieniędzy.

- reklama -

Nie wiadomo ile właściwie kosztowało przygotowanie fabryki i linii produkcyjnych, które do września nie zaczęły działać, bo Agencja odmawiała komentarza w tej sprawie.

Elżbieta Witek została wezwana do NIK na pojutrze, a Michał Dworczyk na przyszły tydzień. Ich obecność w NIK jest obowiązkowa – tak jak w przypadku wezwania przez organy ścigania.

Przed kontrolerami NIK obowiązują ich takie same rygory, jak w przypadku świadków w postępowaniu prokuratorskim. NIK chce wyjaśnić wątpliwości, które pojawiły się po publikacji maili z przejętej skrzynki Dworczyka.

- reklama -

„Wynika z nich, że marszałek Witek miała lobbować za jedną z prywatnych firm, która chciała być dostawca maseczek w rządowym programie” – komentuje maile z marca 2020 roku radio RMF.

NIK wszczęła kontrolę we wrześniu 2021 roku.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x