INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

08:58 | poniedziałek | 25.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Unijny podatek węglowy uderzy w rosyjski przemysł chemiczny

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

25 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Parlament Europejski zaproponował przyspieszenie wprowadzenia podatku węglowego i rozszerzenie jego działania na chemikalia organiczne oraz tworzywa sztuczne sprowadzane do Europy. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, rosyjscy eksporterzy poniosą wymierne straty, informuje gazeta „Kommiersant”.

Parlament Europejski oficjalnie przedstawił projekt nowelizacji Mechanizmu Węglowego Dostosowania Granicznego (ang. Borderline Carbon Adjustment Mechanism – CBAM), nieformalnie nazywanego podatkiem węglowym. Nowelizacja rozszerza dotychczasową propozycję Komisji Europejskiej.

- reklama -

Wśród głównych poprawek znalazły się zapisy przyspieszające wprowadzenie podatku już w 2025 r. czyli rok wcześniej w porównaniu z propozycją KE. Ponadto pomiar śladu węglowego towarów importowanych ma uwzględniać nie tylko emisje bezpośrednie, ale pośrednie, czyli występujące na wcześniejszych etapach łańcucha technologicznego. Chodzi na przykład o oszacowanie ilości energii elektrycznej zużytej do produkcji towarów.

Komisja ochrony środowiska PE zaproponowała również rozszerzenie CBAM o import wodoru, chemii organicznej, tworzyw sztucznych i ich produktów, wraz z szybszym, choć wciąż stopniowym wycofywaniem bezpłatnych uprawnień do emisji dla producentów objętych mechanizmem CBAM. Podkreśliła, że to jedyny mechanizm klimatyczny zachęcający partnerów handlowych UE do dekarbonizacji i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

„Kommiersant” podkreśla, że kraje rozwijające się, takie jak Brazylia, Indie, Chiny, nie zgadzają się z takim stanowiskiem, uznając mechanizm UE za barierę handlową dyskryminującą towary zagraniczne. Także według rosyjskiego ministerstwa rozwoju gospodarczego, CBAM skomplikuje dostęp rosyjskich towarów do rynku europejskiego, podczas gdy rzeczywiste cele klimatyczne podatku węglowego nie są oczywiste.

- reklama -

W listopadzie 2021 r. rosyjski biznes korporacyjny zgłosił Komisji Europejskiej uwagi do projektu, zauważając, że w obecnej formie jest on niezgodny z zasadami i regulacjami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Gazeta przypomina, że mechanizm granicznej regulacji emisji dwutlenku węgla, pierwotnie zaproponowany przez Komisję Europejską, ma objąć dostawy cementu, energii elektrycznej, nawozów, metali żelaznych i aluminium.

W oparciu o wielkość rosyjskiego eksportu wymienionych kategorii towarów do UE, opłata węglowa obejmie rosyjski eksport warty 7 mld euro rocznie. Biorąc jednak pod uwagę nowelizację Parlamentu Europejskiego, wolumen rosyjskiego eksportu wzrósłby do 8,5 mld euro.

- reklama -

W 2020 r. państwa UE kupiły w Rosji organiczne związki chemiczne o wartości 994 mln euro, a rosyjskie tworzywa sztuczne (w tym różne polimery) za 521 mln euro.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx