INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

13:10 | piątek | 29.03.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Raiffeisen Bank wycenił ryzyko sankcji wobec Rosji

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

29 marca

Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Uczelnia miała być przeznaczona głównie dla szlachty, ale wbrew intencjom fundatora jej charakter zmienił się szybko ze szlacheckiego na mieszczański.15 marca 1594 Przekładając...

Koniecznie przeczytaj

W przypadku wprowadzenia sankcji, austriacki Raiffeisen Bank International może stracić 687 mln euro. Szacunek obejmuje wartość aktywów, które w RBI posiadają „rosyjscy klienci podwyższonego ryzyka”, informuje portal RBK na podstawie aneksu do raportu z działalności banku w 2021 r.

Ogólna kwota ryzyka RBI w Rosji wynosi 22,9 mld euro, czyli ok. 2 biliony rubli. Aktywa indywidualnych klientów mogących stać się celami sankcji stanowią 3 proc. kwoty. Kolejne 6 proc. to środki rosyjskich banków prywatnych. Główną część portfela stanowią: środki korporacyjne (52 proc.), małych i średnich firm (24 proc.) oraz depozyty rosyjskiego banku centralnego (8 proc.)

- reklama -

Według analityków banku: – Kluczowe ryzyko krótkoterminowe stanowi uruchomienie najostrzejszego pakietu sankcji. Wówczas efekty restrykcji będą najbardziej odczuwalne w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Mogą zbliżyć region do stagflacji z implikacjami dla narodowych rynków finansowych.

Jednocześnie grupa RBI uspokaja, że ryzyko własne banku mieści się w granicach, które zapewniają odporność na wstrząsy we wszystkich możliwych scenariuszach. Ukraińskie i rosyjskie spółki zależne nie otrzymują finansowania z Austrii.

Tym niemniej oba rynki wykazują niezmiennie wysoką rentowność (20 proc. od 2014 r.), w związku z tym kredyty są udzielane tylko klientom z odpowiednimi zabezpieczeniami w walutach obcych.

- reklama -

– Obecnie możemy śledzić jedynie wypowiedzi strony amerykańskiej i przedstawicieli UE, z drugiej strony monitorując sytuację Rosji i Ukrainy – oświadczył portalowi dyrektor RBI Johann Strobl. Wyjaśnił, że grupa Raiffeisen Bank International utworzyła dla Rosji rezerwy w wysokości 21 mln euro, natomiast dla Ukrainy – 25 mln euro.

– Nasze banki w Rosji i na Ukrainie są w dobrej kondycji. Biznes funkcjonuje normalnie pomimo napięć geopolitycznych – ocenił Strobl. Wykluczył opuszczenie rosyjskiego rynku, gdzie aktywa RBI udzielił 11,6 mld euro pożyczek.

RBK przypomina, że zgodnie z indeksem Interfax-100, Raiffeisenbank zajmuje w Rosji dziesiąte miejsce pod względem aktywów wśród banków z kapitałem zagranicznym.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kiedy szczur na obiad?

Nie ustają próby zmuszenia ludzi do przerzucenia się na dietę robaczaną. A ponieważ ona z jakiegoś powodu nie zyskuje...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx