W marcu 2022 r. udział transakcji gotówkowych wzrósł do 41 proc. W lutym liczba takich operacji utrzymywała się na poziomie 38 procent, informuje gazeta „Izwiestia”, powołując się na serwisy finansowe Kontur.Market i CheckIndex.
Największe banki Rosji szacują, że popyt ludności na gotówkę wzrósł z 30 do 100 procent w ciągu zaledwie miesiąca. Rosjanie obawiają się o swoje oszczędności w związku z sankcjami wobec krajowych instytucji kredytowych.
– Wzrost udziału gotówki w obrocie gospodarczym jest ogólnie niekorzystny. Zwiększa się ryzyko fałszerstw i innych nadużyć, głównie przestępstw podatkowych. Gotówka jest trudniejsza do kontrolowania. Ponadto rosną koszty wydawania i obsługi podaży pieniądza – oceniają „Izwiestia”.
Według ekspertów gazety, ze względu na dużą ilość gotówki w sektorach handlu i usług, obieg pieniądza znacznie spowalnia, co wymaga dodatkowej emisji, powodując wzrost presji inflacyjnej. Narastają także szara strefa, nadużycia, maleje przejrzystość płatności.
22 marca Bank Rosji poinformował, że w lutym 2022 r. zasoby gospodarstw domowych zdeponowane w bankach zmniejszyły się o 1,2 biliona rubli. Bank centralny tłumaczy wycofywanie oszczędnością paniką.
– W warunkach sankcji powstało negatywne tło informacyjne, które przyczyniło się do wzrostu zapotrzebowania Rosjan na gotówkę – komentuje gazeta.
Jak zwykle banksterom i politykom się nie widzi,bo brak kontroli.i już wsio jasne