INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

19:56 | piątek | 22.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Europa bez rosyjskiego gazu

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

Los dostaw rosyjskiego gazu do Europy, które nie zostały zamrożone nawet w szczytowym okresie zimnej wojny, pozostaje niepewny. Oceny przygotowań do rezygnacji z importu lub embarga dokonał dziennik „Kommiersant”.

Największe kraje europejskie odrzuciły żądanie Władimira Putina dotyczące płatności w rublach, co rodzi obawy o przerwy w produkcji energii. 30 marca Niemcy i Austria wprowadziły pierwszy alarmowy stopień nadzwyczajny. Rosyjskie władze muszą 31 marca ujawnić mechanizm przeliczania płatności za gaz na ruble. Według gazety, Gazprom pracuje nad scenariuszem wstrzymania dostaw. Europejskie płatności w ramach kontraktów długoterminowych mają datę 1 kwietnia.

- reklama -

Gazprom odmówił komentarza. Natomiast rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że proces płacenia za rosyjski gaz w rublach nie rozpocznie się bezpośrednio 31 marca: – Płatność i dostawy to czasochłonny proces. To nie jest coś, co zacznie działać jutro.

Z drugiej strony Rosja sygnalizuje, że jeśli kupujący nie zgodzą się płacić w rublach odmówi dostaw. Pieskow podkreślił, że Moskwa „oczywiście” rozważa plan działania na wypadek, gdyby europejscy kontrahenci nie płacili w rosyjskiej walucie, dodając: – Nie ma darmowego gazu.

Służba prasowa Kremla poinformowała, że Federacja Rosyjska i Niemcy będą prowadzić dodatkowe rozmowy w sprawie płatności, w oparciu o rozmowę Putin-Scholz. Również 30 marca Rosja omówiła sprawę z premierem Włoch Mario Draghi, a dzień wcześniej z Emmanuelem Macronem. Natomiast Komisja Europejska ogłosiła, że przygotowuje się na wszelkie potencjalne sytuacje, które mogą się pojawić.

- reklama -

Według „Kommiersanta”, na razie eksport rosyjskiego gazu do Europy pozostaje stabilny. Tranzyt przez Ukrainę wynosi 109,5 mln m3 dziennie, przez Nord Stream do Niemiec – 170 mln m3 dziennie. Tranzyt przez Polskę gazociągiem Jamał-Europa jest na minimalnym poziomie od końca 2021 r.

Magazyny gazu w Niemczech są obecnie wypełnione w 26,5 proc. a w Austrii w 12,8 proc. Europa postawiła sobie jednak za zadanie napełnienie magazynów w 80 proc. do początku nowego sezonu grzewczego, przy jednoczesnym ograniczeniu zakupów rosyjskiego gazu. Wobec braku dostaw Gazpromu będzie to trudne, ponieważ obecnie całkowity poziom rezerw wynosi tylko 26,28 proc. 

– Szczegółowy plan UE odcięcia rosyjskich surowców energetycznych będzie gotowy w maju. Dla Rosji najważniejsze jest pytanie, czy wszystkie kraje UE utrzymają jednolite podejście, a jeśli nie, to czy ci, którzy zgodzą się płacić w rublach, podzielą się gazem z sąsiadami? Na przykład Węgry wielokrotnie podkreślały, że nie mogą odmówić rosyjskim dostawom surowców energetycznych i nie przedstawiły publicznie swojego stanowiska w sprawie płatności w rublach – komentuje dziennik.

- reklama -

„Kommiersant” przypomina, że każdy kraj UE ma własne mechanizmy wczesnego ostrzegania i plany awaryjne, które obejmują zarówno działania rynkowe poszukiwania alternatyw, jak i bezpośrednią interwencję rządu poprzez nakazanie firmom wstrzymania dostaw gazu do zakładów przemysłowych.

Ponadto prawodawstwo UE przewiduje zasadę solidarności. Państwa członkowskie muszą pomóc swoim sąsiadom w przypadku poważnego kryzysu, aby zapobiec jakimkolwiek zakłóceniom w dostawach gazu do gospodarstw domowych.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
grom52
01.04.2022 09:08

Niemcy chciały być kurkowym od gazu na całą Europę i dyscyplinować wszystkich niepokornych a stały się wydymanym pachołkiem rosji. Zasłużyły na to jak nikt inny.

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Waszyngton i Berlin jak Warszawa

Yes! Yes! Yes! Trio Donald Tusk, Szymon Hołownia i Adam Bodnar odnotowało międzynarodowy sukces! Ich taktykę stosowania prawa tak,...

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx