INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

16:55 | czwartek | 21.11.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Ukraińcy w polskim Sejmie

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

21 listopada

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

Koniecznie przeczytaj

15 października 1922

Twerdochlib został zastrzelony w czasie kampanii wyborczej, 15 października 1922 roku na stacji kolejowej Sapieżanka k. Kamionki Strumiłowej. Partia w wyniku wyborów uzyskała pięć mandatów poselskich.

- reklama -

Jesienią 1922 roku opinię publiczną w Polsce rozpalały wybory do Sejmu, rozpisane na listopad. Tym większe, że Rzeczpospolita była państwem wielonarodowym, w którym ścierały się różne poglądy, a w Parlamencie zasiadali przedstawiciele różnych narodowości i wyznań (łącznie z ortodoksyjnymi Żydami). Jedną z takich osób był ukraiński poeta, tłumacza i polityk Sydir Antonowycz Twerdochlib.

Urodził się 9 maja 1886 roku w Brzeżanach. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim i na Uniwersytecie Wiedeńskim, później pracował jako nauczyciel we Lwowie. Należał do modernistycznego ruchu artystycznego Mołoda Muza. Pierwsze wiersze Twerdochliba ukazały się w magazynach “Swit” (1906), “Bukowina”, “Rozwaga” i innych. Opublikował osobny zbiór wierszy “W swiczadi plesa” (1908). Napisał także nowele “Neskinczenyj archytwir” i inne. Poezję Twerdochliba przepełniała melancholia i tęsknota za pięknem. Przekłady: na język niemiecki – “Hajdamacy” T. Szewczenki, na polski – wiersze Szewczenki, O. Ołesia, nowele M. Jackowa i innych. Na język ukraiński – “Ojciec zadżumionych”, “W Szwajcarii” J. Słowackiego i inne. Twerdochlib drukował także w polskich czasopismach.

W 1920 roku stanął na czele Ukraińskiej Partii Włościańskiej (tzw. chliboroby), która stała na stanowisku uznania polskiej władzy nad Galicją Wschodnią i zadeklarowała udział w rozpisanych na listopad 1922 wyborach do Sejmu, w sytuacji bojkotu wyborów ogłoszonego przez wszystkie znaczące ukraińskie partie polityczne Galicji. Twerdochlib kandydował z listy wyborczej UPW na posła do Sejmu RP. Złamanie bojkotu wyborów doprowadziło do wydania na niego wyroku śmierci przez Ukraińską Organizację Wojskową. Twerdochlib został zastrzelony w czasie kampanii wyborczej, 15 października 1922 roku na stacji kolejowej Sapieżanka k. Kamionki Strumiłowej. Partia w wyniku wyborów uzyskała pięć mandatów poselskich.

- reklama -

Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie (pole 76). Jego przyjaciel, rzeźbiarz Zygmunt Kurczyński zamierzał wykonać dla niego monumentalny nagrobek z symbolicznymi posągami, jednak wdowa po poecie zrezygnowała z tego pomysłu i zamówiła zwykły nagrobek.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Jan Kazimierz w słuckim pasie

20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx