Putinowska Rosja zarządzana jest tak jak przestępcza kooperatywa wedle zasad opracowanych przez więziennych i łagiernych liderów zwanych „worami w zakonie”. Cały majątek Rosji włącznie z bogactwami naturalnymi wydany został na łup, z którego procent oddaje się do wspólnej kasy, zwanej w grypserce „Oszczak” a procent ten ustala „schodka”, czyli okresowa konferencja „worów w zakonie”.
Taki obraz rosyjskiej gospodarki maluje Catherine Belton specjalny korespondent agencji Reutera w swej świeżo wydanej książce „Ludzie Putina”. Belton spędziła wiele lat w Rosji i w jej opinii wraz z początkiem prezydentury Putina kraj przejęli ludzie KGB, których łączy wspólna przeszłość, wspólne szkolenia i wspólne spojrzenie na świat. Nie muszą sobie niczego tłumaczyć, rozumieją się bez słów. Opracowali system rządów, który zaciera granice między tym, co państwowe a tym, co prywatne, między tym, co legalne a tym, co przestępcze. System, ten funkcjonuje „po blatu” z pominięciem kontraktów i prawników na podstawie zrozumienia wspólnych interesów oraz znajomość dorozumianej hierarchii.
Przyjaciele Putina dzięki niemu dorobili się majątków, są świadomi uzależnienia od jego woli i dlatego nie skąpią, kiedy trzeba zaangażować swe wpływy, kontakty, energię i majątek w jakąś mętną inicjatywę państwową, z którą prezydent i Kreml nie chcą mieć formalnie nic wspólnego. Są też gotowi pomóc w finansowaniu walki z epidemią koronawirusa, jeśli nie starcza funduszy państwowych.
Na niepisanej, ale świetnie dorozumianej umowie opiera się również życie społeczne Rosji – pisze Catherine Belton. Ujawniła ją w całej otwartości epidemia koronawirusa. Umowa jest prosta. Mniej więcej połowa Rosjan zatrudniona jest przez administrację centralną i lokalną oraz przez przedsiębiorstwa państwowe. W trakcie epidemii zostali oni zwolnieni do domów, ale przy pełnej płacy. W przeciwieństwie do pracowników zatrudnionych w małych i średnich firmach, których nie objęła pomoc państwa. W krajach zachodnich małe i średnie przedsiębiorstwa uważane są za lokomotywy rozwoju gospodarki, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. W Rosji prezydent Putin nazwał w marciu drobnych przedsiębiorców złodziejami. Liczą się tylko zatrudnieni przez wielkie firmy należące do „ludzi Putina” oraz w sektorze państwowym, a ci doskonale wiedzą i rozumieją, że płaci im państwo, a zatem nie opłaca się kwestionować posunięcia rządzących. Lepiej przyjść na defiladę lub na wiec i robić to, co każą.