INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

23:37 | wtorek | 23.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Antarktyda ojczyzną tropikalnych żab

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

23 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

Grupa uczonych ze Szwajcarii, Argentyny i Szwecji dokonała sensacyjnego odkrycia. Paleontologom udało się odkryć fragmenty szkieletu żaby sprzed milionów lat. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby badań nie prowadzono na Antarktydzie.

Jak poinformował magazyn „Nature”, międzynarodowej grupie prowadzącej badania na Antarktydzie udało się dokonać sensacyjnego odkrycia. Paleontolodzy odnaleźli fragmenty szkieletu żaby sprzed milionów lat.

Znalezisko spoczywało na krańcach lodowego półwyspu w warstwach gruntu, których wiek datowany jest na 40 mln lat. Potwierdza się zatem wcześniejsze odkrycie naukowe udowadniające, że miliony lat przed naszą erą na Antarktydzie panował klimat tropikalny.

- reklama -

Grupa badaczy z Niemiec i Wielkiej Brytanii dokonała głębokich odwiertów wiecznej zmarzliny. Uzyskane próbki gruntu zawierały resztki gleby wraz z zarodnikami roślin i pyłkami traw. Dzięki temu stworzono model klimatu, który odpowiada dzisiejszej Nowej Zelandii.

Odnalezienie szczątków żaby pozwoliło wysunąć dalej idące wnioski. Płaz należał do gatunków, których potomkowie zamieszkują dżungle Ameryki Południowej, a więc żyjące w strefie gorącej.

Według najnowszych symulacji temperatura lodowego kontynentu sięgała 37,5 stopnia Celsjusza, a roczny poziom opadów wynosił co najmniej 900 mm. Na Antarktydzie panowała więc upalna i wilgotna pogoda.

- reklama -

Międzynarodowa ekspedycja odpowiedziała również na pytanie, dlaczego przy tak sprzyjającym klimacie Antarktydy nie zamieszkiwały ssaki? Przynajmniej dotychczas nie udało się odnaleźć śladów obecności naszego gatunku.

Wg naukowej interpretacji, przyczyna leżała w tempie zlodowacenia. Wychłodzenie Antarktydy miało tak gwałtowny przebieg, że ewolucja ssaków nie mogła nastąpić. Chodzi o okres, gdy na Ziemi istniał jedyny kontynent nazwany współcześnie Gondwaną. Ślady superkontynentu wskazują na przełom paleozoiku i mezozoiku.

Na szczątki przodków człowieka natrafiono dopiero w Australii. Ekspedycja Uniwersytetu Kalifornijskiego poinformowała w marcu o odnalezieniu szczątków żywego organizmu sprzed 555 mln lat. Jak wykazały badania, mógł to być praprzodek ssaków, a więc również człowieka.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy....

Przeczytaj jeszcze to!