INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

00:19 | poniedziałek | 13.01.2025

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

No menu items!
Więcej

    My, Polacy z Wileńszczyzny…

    Czas czytania: 4 min.

    Kartka z kalendarza polskiego

    13 stycznia

    Jan Kazimierz w słuckim pasie

    20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic wszystkie mi potęgi,Wojsk ogromnych chmura,Za...

    Koniecznie przeczytaj

    Kartka z polskiego kalendarza: czwartek, 6 kwietnia 1922 roku

    Piotr Szubarczyk

    - reklama -

    Sto lat temu – 6 kwietnia 1922 roku – Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę O objęciu władzy państwowej nad Ziemią Wileńską. Tzw. Litwa Środkowa została włączona do Polski. Tak zakończył się proces kształtowania się granic odrodzonej Rzeczypospolitej.

    27 sierpnia 1920 roku bolszewicy – przegrywający właśnie wojnę o „światową rewolucję” i o „trupa Polski” – przekazali Wileńszczyznę Litwinom. W zamian Litwini obiecali im „życzliwość” w toczącej się wojnie z Polską. Podły i zdradziecki (zważywszy na wspólną historię polsko-litewską) traktat litewsko-bolszewicki, spisany jeszcze przed Bitwą Warszawską, 12 lipca 1920 roku, zakładał, że bolszewicy oddadzą Litwie Wileńszczyznę, Grodzieńszczyznę i Augustowskie w zamian za współudział Litwinów w wojnie przeciw Polsce!

    Polacy nie mogli tego zaakceptować, ponieważ na Wileńszczyźnie, zwłaszcza w miastach, przeważał zdecydowanie żywioł polski. W samym Wilnie większość mieszkańców była Polakami. Litwinów było około 1-2%! Mniej niż Żydów, nawet Rosjan czy Białorusinów. Trzeba było coś z tym zrobić. Zaczęła się walka o polskie Wilno i polską Wileńszczyznę, zakończona 20 lutego 1922. Tego dniauchwała Sejmu Orzekającego Ziemi Wileńskiej w sprawie Litwy Środkowej unieważniła traktat litewsko-bolszewicki i wcieliła tzw. Litwę Środkową do Polski. Potrzebny był jednak jeszcze podobny akt Sejmu Ustawodawczego RP, co nastąpiło właśnie 6 kwietnia.

    - reklama -

    Czym była wówczas Litwa Środkowa? To formalnie niezależny organizm państwowy ze stolicą w Wilnie, którego powstanie zostało ogłoszone przez Polaków 12 października 1920 roku, dla podkreślenia, że to polska Wileńszczyzna a nie Litwa. Ze względu na możliwe reperkusje międzynarodowe, taki przejściowy twór, z własnym sejmem, Polacy z Wileńszczyzny zbudowali po to, by stworzyć na tym obszarze ład na zasadzie woli większości mieszkańców a nie jakichś mętnych historycznych wywodów o potężnym Księstwie Litewskim, od dawna nie istniejącym. By nie tworzyć fikcyjnych bytów i nie pozwalać na gnębienie większości przez mniejszość!

    Nasi rodacy zrobili to, co robi się dziś na świecie. Skoro w Kosowie dominują Kosowary a nie Serbowie, to Kosowo należy do nich a nie do legendy o bitwach na Kosowym Polu wiele wieków temu.

    Dla Józefa Piłsudskiego Litwa Środkowa była elementem jego idei federacyjnej. Wraz z Litwą Wschodnią (Białoruś) i Litwą Zachodnią (Kowieńszczyzna), Litwa Środkowa miała tworzyć pozostające w unii z Rzeczpospolitą państwo, składające się z trzech obszarów narodowościowych. Na Kowieńszczyźnie dominował żywioł litewski, na Litwie Zachodniej żywioł białoruski a na Wileńszczyźnie żywioł polski. Niestety, te plany zniweczyli Litwini. Ich nowa inteligencja, wychowana na mrocznych chłopskich bajdach o „polskich panach”, którzy najechali litewski kraj miodem i mlekiem płynący (jakby nie było dobrowolnej unii, która służyła obu narodom i ostatecznej decyzji Sejmu Wielkiego z 1791 o ostatecznym połączeniu krajów w jedno państwo!), na bzdurnych legendach o potężnym Księstwie Litewskim obejmującym pół Europy, doprowadziła przed wojną do permanentnego konfliktu z Polską, do wojennej kolaboracji z Sowietami i z Niemcami oraz licznych, wspólnych zbrodni na Polakach i Żydach.

    - reklama -

    Dziś ten sam nacjonalizm litewski gnębi Polaków na Wileńszczyźnie i mówi im, jak się nazywają, jak się pisze ich nazwiska! To wszystko wbrew podstawowemu prawu człowieka do własnego nazwiska!

    Dla naszych rodaków z Wileńszczyzny bohaterem tamtych pamiętnych dni był gen. Lucjan Żeligowski, który już w październiku 1920 roku „zbuntował się” i zajął Wileńszczyznę dla Polski, skoro inaczej nic nie można było w tej sprawie zrobić. Umarł dwa lata po wojnie w Londynie. Odwiedzajmy jego grób na wojskowych Powązkach w Warszawie.

    Wymowna jest piosenka, śpiewana w naszych czasach przez polskie chóry z Wileńszczyzny (frgm.):

    My Polacy z Wileńszczyzny

    Jedni mówią że Polaków tu już nie ma,

    Inni martwią się, by tu nie było nas…

    Lecz my mamy swoje zdanie na ten temat

    I nie zmusił w nas go zmienić nawet czas!

    My Polacy z Wileńszczyzny,

    Nas niemało tutaj jest!

    Nie żyjemy na obczyźnie,

    Tu ojczyzna nasza jest!

    […]

    Dzisiejsze Wilno jest stolicą niepodległej Litwy, ale cała Wileńszczyzna jest także ojczyzną dla Polaków i Białorusinów. Żaden szowinizm tego nie zmieni, takie są fakty.

    Śledź nas na:

    Czytaj:

    Oglądaj:

    1 KOMENTARZ

    Subskrybuj
    Powiadom o

    1 Komentarz
    oceniany
    najnowszy najstarszy
    Wbudowane informacje zwrotne
    Zobacz wszystkie komentarze
    piter
    06.04.2022 09:58

    . . . i słuszne i logiczne – tam gdzie większość danego narodu , tam mają prawo o sobie stanowić !

    reklama spot_img

    Ostatnio dodane

    Jan Kazimierz w słuckim pasie

    20 listopada 1648 Chwalcie usta Pannę Marię!Już więcej nie wierzęAni w działa, ni w husarię,W zbroje, ni w pancerze.Za nic...

    Przeczytaj jeszcze to!

    1
    0
    Podziel się z nami swoją opiniąx