INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

06:03 | poniedziałek | 22.04.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Nobel dla oszusta kolejowego

Czas czytania: 4 min.

Kartka z kalendarza polskiego

22 kwietnia

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy. Każdy Polak mógł wtedy zginąć...

Koniecznie przeczytaj

13 listopada 1924

Czy to możliwe? Oszust wyłudzający odszkodowanie noblistą? Jak najbardziej. To jeden z tych przypadków, kiedy wszystko staje się względne.  

- reklama -

Urodził się w 1867 roku w rodzinie organisty. Jego ojciec, Józef, człowiek oczytany, miał wykształcenie muzyczne i w tuszyńskiej parafii pełnił obowiązki organisty, a także prowadził księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z władzami rosyjskimi. Matka, Antonina z Kupczyńskich, miała talent do opowiadania. Wywodziła się ze zubożałej szlachty krakowskiej. Rodzice chcieli, by on także został organistą, ale on odmówił uczęszczania do stosownych szkół, Często zmieniał zawody, miejsca zamieszkania, dużo podróżował po Polsce i Europie. Ukończył Warszawską Szkołę Niedzielno-Rzemieślniczą. W latach 1880–1884 uczył się zawodu krawieckiego w Warszawie, po czym został czeladnikiem. W okresie 1884–1888 był aktorem w wędrownych grupach teatralnych, następnie w latach 1888–1893 dzięki protekcji ojca znalazł zatrudnienie jako niskiej rangi funkcjonariusz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pracując m.in. w Rogowie i Lipcach. Czy już wiesz, Czytelniku, o kim mowa? To oczywiście Stanisław Władysław Rejment, bardziej znany jako Władysław Stanisław Reymont. Laureat literackiej Nagrody Nobla.

Oszustwo

Reymontowi niezbyt się wiodło. Do czasu. 13 lipca 1900 Reymont uległ wypadkowi kolejowemu. Trafił do szpitala z dwoma złamanymi żebrami, jednak w raporcie lekarskim napisano, że pisarz ma 12 złamanych żeber oraz inne kontuzje ciała i nie wiadomo, czy będzie nadal zdolny do pracy umysłowej]. Notatkę szpitalną sfałszował dr Jan Roch Raum. Wysokie odszkodowanie w wysokości 38 500 rubli pomogło mu zdobyć niezależność finansową. Jako człowiek niezależny finansowo, mógł się ożenić i to właśnie uczynił z Aurelią Szabłowską z domu Schatzschnejder. Był członkiem Ligi Narodowej przed 1914. W odpowiedzi na deklarację wodza naczelnego wojsk rosyjskich wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa z 14 sierpnia 1914 podpisał telegram dziękczynny, głoszący m.in., że krew synów Polski, przelana łącznie z krwią synów Rosyi w walce ze wspólnym wrogiem, stanie się największą rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich.

- reklama -

Był już wówczas znany jako autor powieści „Ziemia obiecana”, publikował w prasie, ale największy sukces był jeszcze przed nim. Literacki Nobel za powieść „Chłopi”.

Nobel

Pierwsza wersja powieści „Chłopi” była gotowa w 1901 roku, ale Reymont nie był z niej zadowolony. Spalił rękopis. Tę wersję widziało tylko kilka osób i nie zachowały się żadne informacje na temat jej treści. Znana do dziś wersja powstała w latach 1901-1908, przy czym znaczna jej część powstała podczas pobytu pisarza w Paryżu, gdzie jak twierdził Reymont, łatwiej było się skupić na pracy. Może dlatego, że język francuski znał słabo, więc nie miał tam zbyt wielu zajęć. Pisarz pracował z żelazną dyscypliną, narzucając sobie dzienny limit powieści, pracując jednocześnie nad innymi utworami. Powieść była publikowana niemal na bieżąco, w latach 1902-1908 na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. W formie książkowej utwór ukazywał się partiami – pierwsze dwa tomy zostały wydane w 1904 roku, tom trzeci – w 1906, natomiast czwarty – w 1909 r. Nowatorstwo powieści Reymonta polegało nie tylko na pokazaniu życia wiejskiej społeczności na przełomie XIX i XX wieku, ale także dlatego, że jej główny narrator posługiwał się wiejską gwarą. Powieść przedstawia losy mieszkańców wsi Lipce, acz podkreślić trzeba, że ta fikcyjna wioska nie ma nic wspólnego z Lipcami Reymontowskimi. Przedstawia losy rodziny Macieja Boryny, najbogatszego i najbardziej szanowanego gospodarza, który żeni się ze znacznie młodszą Jagną, córką zamożnej wdowy Dominikowej. Jagna jest zakochana w dorosłym i żonatym synu Boryny, Antku. On także ją kocha i zdradza z nią żonę Hankę, którą pogardza. Sytuacja zmienia się, gdy Antek w obronie rannego Macieja Boryny, broniącego wraz z innymi chłopskiego lasu przed sprzedażą przez dziedzica, zabija borowego. Trafia za to do więzienia, a cały ciężar utrzymania gospodarstwa i pielęgnowania ciężko chorego teścia, spada na Hankę. Radzi z tym sobie bardzo dobrze, zdobywa w końcu szacunek męża, do czasu rozprawy wypuszczonego z więzienia. W tym czasie Jagna wikła się w kolejne romanse. Zmienia się to, gdy na czas wakacji przyjeżdża do wsi Jasio, syn organisty, młody kleryk, uczący się w seminarium duchownym. Jagna jest nim zafascynowana, jemu także nie jest obojętna, chociaż sam nie zdaje sobie z tego sprawy, Widzi to matka Jasia, mściwa i okrutna. Ostrzega Jagnę, żeby nie zbliżała się do jej syna, ale gdy ta nie słucha, nastawia przeciwko niej wiejską społeczność. W międzyczasie okazuje się, że wójt romansując z Jagną, sprzeniewierzył wioskowe pieniądze, za co trafia do więzienia, a cała wieś musi spłacić jego długi. Mieszkańcy winią Jagnę i w dramatycznych okolicznościach wypędzają ją z wioski.

- reklama -

Pierwszą ekranizację powieści nakręcono w 1922 roku. Powieść zyskała sławę międzynarodową i 13 listopada 1924 roku została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla. Został nagrodzony „za „wybitny epos narodowy, powieść Chłopi”. Reymont nie pojechał odebrać nagrody. Był już wtedy bardzo chory. Zmarł 5 grudnia 1925 roku w Warszawie, gdzie został też pochowany.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł Kopeć
14.11.2022 13:31

Life is Life.
Życie.
Nikt nie jest doskonały.
WS Reymont:
Dobry pisarz trafne spostrzeżenia i analizy.
Aktualne uniwersalne polskie, i nie tylko.

reklama spot_img

Ostatnio dodane

Jedźcie sami do Niemiec…

13 kwietnia 1943 W czasie II wojny światowej, Warszawa była dla Niemców najniebezpieczniejszym z okupowanych przez nich miast Europy....

Przeczytaj jeszcze to!

1
0
Podziel się z nami swoją opiniąx