INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

12:18 | poniedziałek | 27.05.2024

© 2020-2023 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Będzie trzecia dawka szczepionki?!

Czas czytania: 3 min.

Kartka z kalendarza polskiego

27 maja

Zanim był Wołyń

16 maja 1657 Kozaccy oprawcy zabrali zakonnika go do rzeźni Grzegorza Hołowejczyka, gdzie go bestialsko torturowali – m.in. przypalając go ogniem, wbijając drzazgi za paznokcie...

Koniecznie przeczytaj

Rząd USA planuje, by od września wybranym grupom podawać trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Cześć specjalistów zwraca jednak uwagę, że wiele osób nie otrzymało nawet jednej dawki. Tymczasem im więcej zaszczepionych, tym mniejsze ryzyko powstawania nowych wariantów.

Trzecia dawka w pierwszej kolejności ma być podawana pracownikom opieki medycznej, domów opieki oraz osobom starszym. Mają ją otrzymać ci, którzy drugą dawkę preparatu Pfizera lub Moderny otrzymali co najmniej przed ośmioma miesiącami.

- reklama -

Według BBC News Biały Dom przekonuje, że spada skuteczność podawanych szczepionek przeciwko COVID-19. Wskazują na to zarówno badania w USA, jak i Wielkiej Brytanii. Jedynie w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson nie ma jeszcze decyzji o podaniu kolejnej dawki (tego preparatu lub innej firmy). Wskazuje się, że potrzebne są jeszcze dalsze obserwacje dotyczące jej działania.

„Uważamy, że dodatkowa dawka zwiększy indukowaną przez szczepionki ochronę i przedłuży ich działanie” – przekonują w we wspólnym oświadczeni specjaliści Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia (NHI). Pod dokumentem podpisał się także doradca prezydenta Joe Bidena prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

Do tej grupy ekspertów przyłączył się też lekarz naczelny USA dr Vivek Murthy. Jak informuje Reuters, powiedział on dziennikarzom, że spada ochrona szczepień przed łagodną i umiarkowaną postacią COVID-19, na co wskazują najnowsze badania. „Jest to związane zarówno ze spadkiem skuteczności szczepionek, jak i rozprzestrzenianiem się wariantu Delta” – uzasadniał.

- reklama -

Jego zdaniem należy się obawiać dalszego spadku skuteczności szczepień. Gdyby tak się stało, byłaby ona mniej skuteczna również przeciwko ciężkiej postaci COVID-19 – kolejnego zagrożenia dla funkcjonowania szpitali. Najbardziej narażeni na SARS-CoV-2 byliby znowu pracownicy służby zdrowia, domów opieki oraz osoby starsze.

Niektórzy eksperci kwestionują jednak konieczność podawania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 w sytuacji, gdy aż 30 proc. Amerykanów nie otrzymało jeszcze pierwszej dawki.

„Moim zdaniem najważniejsze obecnie jest jak najszybsze podaniem preparatu każdemu, kto go jeszcze nie otrzymał” – zaznacza specjalista chorób zakaźnych dr Dan McQullen z Burlington, prezes-elekt Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych (IDSA).

- reklama -

Z sondażu Reutersa wynika, że podobnego zdania jest wielu innych specjalistów. Jednym z nich jest prof. Isaac Weisfuse, epidemiolog z Cornell University Public Health. „Możemy znaleźć się w sytuacji, że będziemy pożerać własny ogon, podając kolejną dawkę tym samym grupom, podczas gdy groźny wariant (koronawirusa) nadchodzi z innej strony” – ostrzega. Jego zdaniem aby zastopować powstawanie nowych wariantów, trzeba przede wszystkim zaszczepić tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.

Na podanie trzeciej dawki wybranym grupom zdecydowały się takie kraje, jak Izrael, Francja i Niemcy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by z trzecią dawką wstrzymać się przynajmniej do końca września albo do czasu, gdy więcej krajów zaszczepi swych mieszkańców choćby jedną dawką. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklama spot_img

Ostatnio dodane

Kto wciskał Polakom szczepionkę AstraZeneca?

AstraZeneca wycofała swoją szczepionkę na koronawirusa z rynku. W całej Europie przeciwko koncernowi toczą się procesy o odszkodowania za...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx