INFORMUJEMY, NIE KOMENTUJEMY

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Centralna Agencja Informacyjna

02:24 | piątek | 20.05.2022

© 2020-2021 r. FreeDomMedia. All rights reserved.

Po Merkel tęsknią za Hitlerem?! Młodzi Niemcy są zafascynowani narodowym socjalizmem [SONDAŻ]

Czas czytania: 2 min.

Kartka z kalendarza polskiego

20 maja

Roczniki, czyli kroniki słynnego Królestwa Polskiego

19 maja 1480 r. To najbardziej znany polski kronikarz. Mało kto jednak wie, że był także znakomitym geografem, dyplomatą i nauczycielem. 18 maja 1480 r....

Koniecznie przeczytaj

Instytut Rheingolda w Kolonii opublikował zatrważające dane dot. pokolenia 16-25 latków w Niemczech. Młodzi Niemcy są ogromnie zainteresowane epoką narodowego socjalizmu, a rządy Adolfa Hitlera wywołują u nich mieszaninę fascynacji i strachu.

Z badania wykonanego na zlecenie Archiwum Arolsen w Hesji wynika, że 75 proc. Niemców w wieku od 16 do 25 lat interesuje się epoką nazizmu. Wśród osób w wieku od 40 do 60 lat zainteresowanie tym okresem wynosi 66 proc.

- reklama -

Co ciekawe, badanie pokazuje, że pokolenie rodziców ma bardziej zdystansowany stosunek do tematu, niż tzw. pokolenie Z.

„Uczucie wolności od poczucia winy jest w tym pokoleniu jeszcze większe i pozwala na jeszcze bardziej bezstronne zajęcie się tym tematem” – powiedział prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald.

„Dziś to pokolenie doświadcza, że demokracja może być zagrożona” – powiedziała Floriane Azoulay, dyrektorka Archiwum Arolsen, które uważane jest za najbardziej wszechstronne archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu na świecie.

- reklama -

„Uważam za bardzo zrozumiałe, że pamięć wiąże się dla nich ze spojrzeniem w ich własny żywy świat, w którym coraz głośniej słychać głosy populistyczne, autorytarne i nietolerancyjne” – dodała.

Prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald zwraca uwagę na niebezpieczny trend. Młodzi ludzie interesują się nie tylko ofiarami reżimu Hitlera, ale także rozmyślają o jego sprawcach.

„Zadajesz sobie pytanie: co bym wtedy zrobił? Czy ja też zdradziłbym moich żydowskich sąsiadów? Z jednej strony jest to przerażające, bo być może trzeba będzie przyznać się przed samym sobą do niechcianej prawdy” – stwierdza Gruenewald.

- reklama -

O ile duża część pokolenia Z zdecydowanie dystansuje się od narodowego socjalizmu, to niewielka część zdaje się sympatyzować z ideami nie przyznając się do tego otwarcie. – Upajali się pokazem siły, tym, że cały świat bał się Niemców – komentuje Gruenewald.

W ramach badania przeprowadzono wywiady pogłębione z 100 osobami w wieku od 16 do 25 lat oraz dorosłymi w wieku od 40 do 60 lat. W kolejnym badaniu ilościowym przeprowadzono wywiady z kolejnymi 1058 nastolatkami i dorosłymi.

Śledź nas na:

Czytaj:

Oglądaj:

0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
reklamaspot_img

Ostatnio dodane

Zamordyzm po włosku, czyli skutki odmowy zaszczepienia  

Włoskie władze otwierają kraj dla turystów i jednocześnie ściskają łapą za gardło własnych obywateli. Co prawda włoskie władze przyznały, że...

Przeczytaj jeszcze to!

0
Podziel się z nami swoją opiniąx
()
x